„Většinou se jednalo o střelnou zbraň, jen jednou použil útočník nůž,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Vyhrožovali s pistolí v ruce

Snad nejvíce známý je případ z léta loňského roku, kdy 40letý muž z Kroměřížska přepadl s pistolí v ruce dvě sázkové kanceláře a trafiku v Přerově.

Ve všech případech zaútočil muž na bezbranné ženy a pod pohrůžkou zabití se dožadoval vydání finanční hotovosti.

Policie lupiče dopadla v polovině srpna, a to hlavně díky všímavosti svědků. Vyšetřovatele vloni zaměstnal také případ 35letého muže z Olomoucka.

Ten v únoru odcizil z domu dětí a mládeže v Olomouci mobilní telefon a osobní věci, poté v rodinném domu v Troubkách ukradl hotovost a šperky a vykradl i další domy na Přerovsku a Olomoucku.

Kromě častých krádeží a porušování osobní svobody si však přičetl na svůj vrub i násilnou trestnou činnost. „V obci Radslavice přepadl v dubnu pobočku České pošty, a poté benzínovou čerpací stanici v Tovačově,“ popsala dále Sedláčková.

V obou případech mířil lupič na zaměstnankyně střelnou zbraní a dožadoval se vydání peněz. Pachatele se podařilo dopadnout poté, co byly odvysílány záznamy z bezpečnostní kamery.

„Hned druhý den po jejich zveřejnění byl muž dopaden,“ podotkla mluvčí. Lupič je v současné době ve vazbě a za uvedené skutky mu hrozí až deset let za mřížemi.

Ze statistiky za loňský rok vyplývá, že na poli násilné trestné činnosti bylo objasněno zhruba osmdesát procent všech případů. Policisty ale často zaměstnávají situace, kdy si lidé loupežné přepadení vymyslí.

Lidé si přepadení často vymýšlejí

Jen ze 24 loupežných přepadení, ke kterým došlo na Hranicku a Lipensku, jich bylo 6 smyšlených. Na Přerovsku a Kojetínsku se pak jedná o zhruba stejný počet.

„Největším problémem jsou případy, kdy si poškozený vymyslí loupež a z obavy před rodiči či partnerem se tímto způsobem snaží zakrýt třeba prohru v hracích automatech nebo fakt, že propil peníze nebo ztratil věci v podnapilém stavu,“ dodává k tomu vedoucí služby kriminální policie v Hranicích Marek Nádvorník.

Takový případ se stal třeba v červnu loňského roku v Hranicích. „Mladý muž z Karvinska oznámil na policii, že byl ve vlaku přepaden dvěma muži, kteří mu odcizili mobilní telefon a čepici,“ přiblížil Nádvorník.

Až při výslechu policisté zjistili, že se mladík opil a věci ztratil z důvodu silné podnapilosti. „Po vystřízlivění měl strach z rodičů, a tak uvedl, že byl přepaden,“ dodal Nádvorník.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové došlo v roce 2006 na Přerovsku ke 34 loupežným přepadením, což je zhruba stejný počet jako vloni.

„Z toho jich bylo patnáct objasněno, deset případů si lidé vymysleli a v devíti případech se pachatele nepodařilo zjistit,“ uzavřela policejní mluvčí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika