Dům byl vykraden v pátek 8. července za bílého dne. Pachatel si přistavil k oknu pařez a za pomoci klacku přes otevřenou ventilaci otevřel okno do obývacího pokoje.

„Pohyboval se po celém domě, vyhazoval věci ze skříní a zásuvek. V jedné místnosti vyboural ze zdi železný trezorek. Na to si vzal vrtačku, kterou si donesl ze sklepa domu,“ popsala chování zloděje Zajícová.

Trezor si zloděj odnesl s sebou i s jeho cenným obsahem. Byly v něm ukryty starožitné šperky včetně tepaného kříže ze 17. století spolu s hotovostí.

„Peníze ukryté v trezoru byly české i zahraniční měny. Ze šperků se ztratily soupravy náušnic a broží, samotné náušnice, prsteny, řetízky, náhrdelníky, starožitné pánské kapesní hodinky a kříž,“ vysvětlila Zajícová.

Policie prosí o pomoc

Policie by chtěla požádat případné svědky nebo kohokoli, kdo se setkal se starožitnými šperky, aby kontaktoval policii a pomohl najít pachatele, který se dopustil zločinu krádeže a porušování domovní svobody.

Část ukradených cenností

Starožitné šperky včetně tepaného kříže ze 17. století a hotovost si odnesl neznámý lupič z rodinného domu v Hranicích
Starožitné šperky včetně tepaného kříže ze 17. století a hotovost si odnesl neznámý lupič z rodinného domu v Hranicích

Další výtečník sebral notebook a foťák

Další dům byl vykraden v noci na sobotu 9. července na Přerovsku.

„Pachatel tentokrát do domu vešel vstupními dveřmi. Ty měly zvenku kulovou kliku, byly ale jen uzavřené, ne uzamčené,“ vysvětlila Zajícová.

Zloděj prohledal celý dům, z obývacího pokoje si odnesl notebook s příslušenstvím a fotoaparát. Škodu v tomto případě vyčíslili majitelé na pět a půl tisíce korun.

Triky na zloděje

Období prázdnin, kdy lidé opouští své domovy a vyjíždí na dovolenou, jsou žněmi pro vykradače bytů a domů. Jen v loňském roce byly na Přerovsku vykradeny téměř čtyři desítky domácností s celkovou škodou přes 1,3 milionu.

Policie proto radí občanům, aby dodržovali několik bezpečnostních opatření.

„Nikomu zbytečně neříkejte, že odjíždíte na dovolenou, případně požádejte známé, aby vám na domácnost dohlédli a vybírali schránku,“ radí Zajícová rodinám, které plánují opustit dům. Je důležité také pořádně uzamknout nebo uzavřít přístupové cesty do domu, tedy hlavně všechny dveře a okna.

Na zloděje se dá vyzrát i pomocí různých triků. „Známí vám mohou odtahovat a zatahovat žaluzie, jako by byl někdo uvnitř. Podobný účel plní i elektronický časovač na rozsvěcování světla nebo zapnutí rádia,“ dodala Zajícová.

Může se stát, že i přes veškerá bezpečnostní opatření se stanete obětí zlodějů. Je proto dobré mít všechny cenné předměty uschovány na bezpečných místech. Pokud i tak zloději cennosti objeví, je důležité mít pořízenou jejich fotodokumentaci a soupis pro zjednodušení a urychlení řešení celé události.

Petra Andrýsková