Ztratil litr krve, ale přežil.

Jeho partnerka je nyní obžalovaná z pokusu o vraždu a hrozí jí 10 až 18 let vězení.

14. srpna loňského roku se manželé zřejmě nejdříve opili a potom se začali hádat. Rozčilená žena v jednu chvíli vzala nůž s šestnácticen­timetrovou čepelí a napadla svého o čtyři roky mladšího partnera.

„Způsobila mu bodnou ránu v hrudníku. Došlo ke krevní ztrátě asi tisíc mililitrů, čímž byl bezprostředně ohrožen život poškozeného,“ uvedla žalobkyně Michaela Šoková.

Původně policisté ženu podezírali pouze z pokusu o těžké ublížení na zdraví, za něž by jí hrozilo pouze tři až deset let za mřížemi.

„Dvojice společně popíjela alkohol ve svém bytě na balkoně,“ vyjádřila se tehdy k události mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová a dodala, že žena si nůž přinesla v průběhu hádky.

Léčení muže poté lékaři odhadli na dva až tři týdny.

Od začátku bylo jasné, že žena byla během hádky značně opilá. Dechovou zkouškou jí policisté naměřili 2,44 promile alkoholu a pozdější posudek odborníka připustil až tři promile.

„Osobně bych se klonil spíš k těžké opilosti,“ řekl v úterý olomoucký znalec v oboru psychiatrie Bohumil Navrátil a zdůraznil, že žena alkohol nadužívala často a dobře věděla, jaké účinky na ni má.

Co přesně se v osudný den v domácnosti na Jaselské ulici v Hranicích stalo, není úplně jasné. Manželé byli doma nejspíš sami.

Obžalovaná žena před soudem vypovídat nechtěla a její partner, který k soudu dorazil spolu s ní, také nic neřekl. Dokonce v jednací síni ani nezůstal, ale trpělivě čekal na svou manželku venku.

Záchranáře zavolali po několika hodinách

Trochu světla do případu vnesli alespoň záchranáři, kteří přijeli pomoci zraněnému muži.

„V bytě bylo větší množství krve. Muž ležel na posteli a když jsme zjišťovali jeho základní životní funkce, bránila nám v tom žena, které si k němu pořád lehala,“ popsal řidič Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Opilou a podle dalších svědků i hysterickou manželku museli odvést policisté, aby záchranáři vůbec mohli pokračovat ve své práci.

Po ošetření na místě převezli muže na urgentní příjem olomoucké Fakultní nemocnice. Později muž ležel v hranické nemocnici.

Zajímavé je, že podle záchranářů k jeho zranění došlo dlouho předtím, než je někdo vůbec přivolal.

„Zjistili jsme, že ke zranění došlo už dopoledne, snad v jedenáct hodin. My jsme tam byli až v odpoledních hodinách,“ uvedl jeden ze záchranářů a dodal, že muž v tu dobu již nekrvácel.

Soudce Vladimír Hendrych hodlá vyslechnout ještě další svědky. Líčení bude pokračovat až v listopadu. Obžalovaná žena není ve vazbě.