Díky zátahu se podařilo rozbít významný gang, který operoval na území celé České republiky.

Ve vazbě skončili tři lidé, mezi nimi i dvaatřicetiletá matka dvou dětí. Policisté dokonce přistihli jednoho z podezřelých v jeho bytě při výrobě pervitinu.

Zajistili také dvě kompletní varny. „Svým rozsahem, počtem zadržených a vazebně stíhaných se jedná o zcela mimořádnou akci za posledních několik let. Odhalila propojení výrobců a dealerů drog z Přerovska na celorepublikovou síť. Někteří z nich přitom prodávali drogy i mladistvým,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle ní hrozí obviněným až deset let vězení. Jako první zadrželi kriminalisté v polovině září dvaatřicetiletou matku dvou dětí z Hranic a dva osmnáctileté mladíky z Lipníku nad Bečvou.

„Zatčeni byli na benzinové čerpací stanici v Hranicích. Žena u sebe měla dávku pervitinu a chtěla ji mladíkům předat. Zabránil jí v tom ale zákrok policie,“ popsala Sedláčková.

Celý trojlístek skončil v cele, ale zatímco oba mladíci byli později propuštěni na svobodu, na ženu byla uvalena vazba. Vyšetřovatelé jí sdělili obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních lá­tek.

„Nejméně od letošního března prodávala na Přerovsku a Brněnsku pervitin, a to za částku od několika stovek korun až do 2 tisíc. Některým zájemcům jej předala i zdarma a nebo výměnou za věci jako mobilní telefon a nebo věž. Drogu od ní koupil i jeden mladistvý hoch,“ upřesnila Sedláčková.

Pachatelka měla v minulosti na svém kontě i majetkovou trestnou činnost a hrozí jí až deset let vězení. Jen o den později skončil v poutech její třicetiletý komplic, který má sice trvalé bydliště v Praze, ale žije na Přerovsku. Je nejen výrobcem a dealerem drog, ale i jejich uživatelem. „Omamnou látku prodal desíti osobám, a to za pět set korun za jednu dávku,“ řekla dále mluvčí.

Při svém zatčení předal kriminalistům kompletní varnu a pervitin, který už nestihl prodat. Vyšetřováním vyšlo najevo, že je pro něj prodej drog zdrojem obživy, protože nemá práci. I on skončil ve vazbě.

Stejným způsobem si vydělával na živobytí také devětadvacetiletý muž z Přerova, jehož kriminalisté dopadli přímo při výrobě pervitinu v jeho bytě. Spolu s ním skončilo v cele dalších pět osob, z toho jedna žena. Všichni pocházejí z Přerovska.

Pachatel vyráběl metamfetamin na různých místech Přerova a pak prodal asi dvěma stovkám uživatelů. Některým z nich předal drogy i zdarma a nebo je směnil jako úhradu za půjčku a nebo vyměnil za léky k výrobě.

Při domovní prohlídce byla v jeho bytě zajištěna kompletní varna a blíže neurčené množství drogy. I tento obviněný prodával pervitin bez zábran mladistvé dívce. Soud ho poslal do vazby.