Toho se však podařilo zachránit. Přelom roku bývá obdobím, kdy se pokusy o sebevraždu stávají nejčastěji.
„Dívka ráno na Nový rok vyskočila z balkonu v šestém patře panelového domu. Záchranná služba těžce zraněnou ženu převezla do nemocnice, kde svým zraněním během operace podlehla,“ uvedla severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.
Podle svědectví rodinných příslušníků se mladá žena už dříve několikrát pokusila o sebevraždu a byla ve špatném psychickém stavu.
Tragickou dohru měl málem i případ, který se stal ve středu dopoledne v Přerově. Před skokem z balkonu výškového domu zachránili 31letého muže během téměř dvouhodinového rozhovoru přerovští policisté.
„Dva policisté s mužem hodinu a půl rozebírali jeho životní situaci a nakonec ho přiměli k tomu, aby od svého úmyslu upustil,“ řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.
Ne vždy se ale lidský život podaří zachránit. „Z padesáti pokusů o sebevraždu, které se staly vloni na Přerovsku, skončilo 22 úmrtím,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí.
Podle jejích slov se pokoušejí skoncovat se životem mnohdy mladí lidé, kteří mají potíže s partnerem. „Výjimkou ale nejsou ani lidé středního věku, kteří třeba přišli o práci nebo mají finanční potíže, a jsou zadlužení,“ doplnila mluvčí.
Další kategorií jsou dlouhodobě nemocní staří lidé, kteří nevidí jiné východisko ze své situace. Každoročně bývá kritickým obdobím konec roku a vánoční svátky.
Pracovníci Linky důvěry zaznamenali jen v době od 20. prosince do současnosti nárůst o 15 až 20 hovorů za den.
„Nejvíce se zvýšil počet hovorů v době po Silvestru. Lidé mají deprese, řeší manželské nebo partnerské problémy. V poslední době se také objevují různé závislosti, se kterými si mnozí nevědí rady, “ uvedla vedoucí Linky důvěry Eva Matulová.
Právě bilancování na sklonku roku často vede k negativním myšlenkám. Tíživost osobní situace na člověka nejvíce doléhá právě v období svátků, kdy si lidé více uvědomují svou osamělost.
„Často nás kontaktují lidé střední generace, kteří nezvládají nápor v práci a stres. Pozitivem je, že se na nás mnohem více než v minulosti obracejí také muži, což dříve nebývalo zvykem,“ podotkla Matulová.
Lidé by se v případě vážných psychických problémů měli svěřit do rukou odborníků. „Měli by se snažit vyhledat někoho, komu důvěřují, a nesnažit se řešit problémy třeba alkoholem. Alkohol problém neřeší,“ uvedla primářka psychiatrické kliniky olomoucké Fakultní nemocnice Anežka Ticháčková.
Podle jejích slov pomůže lidem v tíživé situaci ze všeho nejvíce, když o problému mluví.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA
O případu z Přerova se více dočtete zde: Muž chtěl skočit z dvanáctého patra, policisté mu to rozmluvili