Přerovský soudce totiž ve středu v jednací síni přehrál záznam veřejnosti a novinářům.

Schůzka se uskutečnila těsně před zatčením obou mužů, kteří jsou nyní obžalovaní z ovlivňování Urbanové.

Proti použití záznamu v soudní síni ale zřejmě podá námitku obhájce Romana Vaškůje. Tvrdí, že jednání jeho klienta bylo vyprovokované.

Záznam potvrdil, že se Vaškůj se Šmiřákem pokoušeli Urbanovou přesvědčit, aby změnila svou výpověď ve prospěch Jiřího Čunka.

„Není všechno jen o penězích. Promiňte, ale já už jsem teď vlastně osobou, která nedělá nic jiného, než poškozuje vynikající pověst člověka, který nemá žádnou pověst,“ uvedla například Marcela Urbanová na monitorované schůzce.

Ze záznamu také vyplynulo, že jí obžalovaní nabízeli různé benefity. Schůzky byl přítomen i přítel Urbanové Jaroslav Rúčka.

Otevřeně zpochybňoval věrohodnost Vaškůje i Šmiřáka. „Ani jeden z vás není zárukou toho, že nás ten člověk nezničí z pozice své moci napadrť. Rád bych se domluvil přímo s ním. Nic proti vám nemám, ale vy pro mě nejste garanti. Chci se sejít s konkrétním člověkem a ne s lobbistickou firmou, “ dožadoval se schůzky s Jiřím Čunkem přítel Urbanové Rúčka.

Dále dodal, že jim nejde o peníze, ale že chtějí mít hlavně pokoj.

Obhájci obžalovaného Vaškůje Michaelu Bartončíkovi ale připadá, že je záznam zkreslující a chování jeho klienta vyprovokované Urbanovou a jejím přítelem.

„Přepis záznamu je navíc značně selektivní a vyznívá v neprospěch obžalovaných. Domnívám se, že byl můj klient vyprovokován jednáním přítomných k páchání trestné činnosti,“ konstatoval Vaškůjův obhájce Bartončík.

Přerovský soudce Jiří Barbořík ve středu 18. června vyslechl několik svědků. Asistentka ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase Iveta Táborská u soudu potvrdila, že zprostředkovala kontakt mezi přítelem Marcely Urbanové a Petrem Nečasem.

„Rúčka přišel do mé kanceláře a sdělil, že Marcelu Urbanovou kontaktovali dva lidé a tvrdili, že jednají v zájmu ODS. Napsala jsem tedy sms Petru Nečasovi a ten mi sdělil, že s tím ODS nemá nic společného,“ řekla Táborská.

Dále uvedla, že jí Rúčka ukazoval některé listiny. „Jednalo se o různé formy kompenzace pro Marcelu Urbanovou, když ustoupí od své výpovědi. Mimo jiné to byla nabídka práce pro Urbanovou, finanční zajištění pro jejího přítele a čestné prohlášení a omluva od Jiřího Čunka,“ dodala Táborská.

Na soudě vypovídal i starosta Hodonína Lubor Šimeček, který ale do věci příliš velké světlo nevnesl a tvrdil, že s Vaškůjem jednali pouze kvůli smlouvě na ustájení koní.

V podobném duchu vyzněla i svědecká výpověď Radka Vrážela, jenž v podstatě pouze potvrdil, že s obžalovaným Vaškůjem seděl u jednoho stolu. „Je to pro mě ztráta času, nemám s tím nic společného,“ poznamenal na chodbě soudu Vrážel.

Další ze svědků Radomír Vinter se u soudu přiznal, že nechal na přání Romana Vaškůje asi u desítky lidí prověřit osobu Marcely Urbanové.

„Vaškůj mě požádal jako vsetínského rodáka, abych zjistil, kdo je Marcela Urbanová. Osobně jsem chtěl panu Čunkovi pomoci a nepovažoval to za nic špatného. Čunek vykonal pro Vsetín mnoho dobrého,“ uvedl Vinter.

Jeho sonda mezi vsetínskými obyvateli podle jeho slov ukázala, že se Urbanová chce Jiřímu Čunkovi pouze pomstít. „Dělal jsem to bezplatně,“ zmínil se Vinter. Později ale doplnil, že mu Vaškůj „půjčil“ telefon, aby byli v kontaktu.