Třiatřicetiletý muž se činu dopustil v polovině loňského roku roku v Potštátu na Hranicku. Svou ženu tehdy pobodal kuchyňským nožem. Herzig vinu nepopíral. Hájil se tím, že se nejednalo plánovaný útok a ze strany manželky byl pod soustavným tlakem. Stejný trest mu v březnu uložil olomoucký krajský soud.

Herzig svou manželku napadl v noci na neděli 19. července 2009 v obývacím pokoji bytu, kde žena společně se třemi dětmi bydlela. Podle obžaloby ji po hádce nejméně třikrát nožem bodl do trupu. Jedna z ran zasáhla důležité orgány a žena vykrvácela. Herzig v té době s manželkou nebydlel. Po činu proto byt opustil a nůž hodil do potoka. Mrtvou ještě v noci našla jedna z jejích dcer.

Herzig ženu zavraždil pod vlivem alkoholu. Odvolací soud žádal, aby jej potrestal pouze za zabití, nebo aby případ vrátil před krajský soud. Podle předsedy soudního senátu Vladimíra Rutara ale nebyly důvody předchozí rozsudek měnit. „Nemá žádný pocit viny a neprojevuje dostatečnou lítost, což nesvědčí o nápravě,“ řekl soudce, podle kterého si nejtěžší následky odnesou tři nezletilé děti.

Manželé spolu žili několik let, v době před činem mezi nimi ale neustále docházelo ke sporům. To také bylo důvodem, proč Herzig od manželky opakovaně odcházel. Tvrdil, že po něm chtěla stále více peněz, psychicky jej vydírala a údajně mu vyhrožovala i zákazem návštěv dětí. Večer před tragickou událostí ale Herzig svou ženu vyhledal a po návštěvě hospody se spolu s ní vrátil do bytu, kde se později vražda stala.

Před soudem dnes Herzig pouze zopakoval to, že jej manželka vydírala. Podle Rutara ale mohl napjatou rodinnou situaci vyřešit rozvodem a o částce, kterou by pak své ženě na děti platil, by rozhodoval soud. Muž byl navíc podle soudu i v době vazby v kontaktu se svou tchýní, které z věznice posílal výhružné sms zprávy.

Proti dnešnímu rozhodnutí vrchního soudu se Herzig odvolat nemůže. Jeho advokátka Hana Dleštíková po vynesení rozsudku uvedla, že možnost případného dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) teprve zváží.