Dva muži ve věku 65 a 62 let se do té doby setkali s policií jen při řešení blokových pokut.

Když ale kriminalisté prohledali jejich auto, nestačili se divit. Muži převáželi deset kilogramů červeného fosforu, ze kterého se dá vyrobit až třicet kilo pervitinu.

Hlavním podezřelým byl pětašedesátiletý muž, který se nakonec kriminalistům pod tíhou důkazů doznal.

„Auto jsme vytipovali ve spolupráci s Celní správou a muže zadrželi na Hranicku. Při prohlídce vozu jsme objevili na zadním sedadle igelitku a v ní pytlík s deseti kilogramy červeného fosforu. Vezli to jako rohlíky a vůbec nic neskrývali,“ popsal zásah policejní komisař Petr Dostál.

Balíček mohl vydělat 30 milionů

Pětašedesátiletý řidič policistům i po zajištění „materiálu“ tvrdil, že se jedná pouze o penetrační prostředek, který sehnal v Polsku na rekonstrukci.

Kriminalistům se snažil namluvit, že vůbec netuší, že se jedná o červený fosfor.

„Z deseti kilogramů červeného fosforu lze vyrobit až třicet kilo pervitinu. Cena za jeden gram pervitinu je 1 tisíc korun, takže ze třiceti kilogramů by měl zisk 30 milionů korun,“ upřesnil vrchní inspektor Ondřej Balódy.

Usvědčit pachatele nebylo snadné, protože svou vinu popíral.

„Probíhalo několikaměsíční dokazování a teprve v říjnu bylo muži sděleno obvinění ze zvlášť závažného zločinu výroby a držení omamné a psychotropní látky a jedu. Hrozí mu trest odnětí svobody od dvou do desíti let,“ sdělil policejní komisař Petr Dostál.

Obviněný je stíhán na svobodě.

Benevolentnější polský trh

Prodej chemikálií pro výrobu pervitinu - jódu a červeného fosforu je podle kriminalistů v Česku upraven a lidé mohou tyto látky získat jen ve speciálních prodejnách.

Trh v Polsku je ale daleko benevolentnější a za peníze tam lze pořídit v podstatě cokoliv. Mnozí pachatelé dovážejí ze spřízněných lékáren v Polsku léky na výrobu drog.

Na trestnou činnost výrobců a distributorů drog se podle kriminalistů často nabalují i „netoxikomané“, kteří jim poskytnou svůj živnostenský list a pro výrobce nakupují látky.