Případů znásilnění řešili v uplynulém roce kriminalisté celkem jednáct a podařilo se jim dopadnout sedm pachatelů. „Mimo jiné jsme v srpnu vyšetřovali znásilnění, kterého se dopustil cizí státní příslušník na nezletilé dívce na ubytovně v Újezdě u Uničova,“ připomněl jeden z případů šéf olomouckých kriminalistů Jiří Musil.

Polovinu lupičů policisté dopadli

Co se týče takzvané násilné kriminality, mají policisté za rok 2009 evidovaných dvaaosmdesát loupežných přepadení, ze kterých se jim podařilo dopadnout téměř polovinu pachatelů.

„Významným úspěchem pak bylo usvědčení muže, který přepadával seniorky tak, že se v nočních hodinách vloupal do jejich bytu, kde je fyzicky napadl a poté jim vzal věci. Rovněž se podařilo obvinit dvojici pachatelů, kteří se zbraní přepadli Českou spořitelnu v Olomouci-Hodolanech a odnesl si větší finanční obnos,“ dodal policista.

Padesátku evidovaných a z toho osmdesát procent objasněných případů mají kriminalisté i v drogové problematice.

„Ve většině případů se jednalo o výrobu drogy pervitin. Vyšetřovatelé provedli domovní prohlídky a obvinili několik desítek pachatelů. Také jsme zaznamenali nárůst ilegálních velkopěstíren konopí, kdy převážně v opuštěných objektech na venkově nebo v nevyužívaných zemědělských usedlostech skupiny pachatelů pěstují takzvané hydropoidní konopí s vysokým obsahem THC,“ sdělil Musil s tím, že podobných případů bylo ve srovnání s předchozím rokem o dvanáct více.

V loňském roce se pachatelé také méně vloupávali do obchodů a restaurací, častěji však navštěvovali byty.

„Například v říjnu jsme odhalili čtyři spolupachatele, kteří dvanáctkrát vyloupili různé prodejny s lesní a zahradnickou technikou a svým jednáním způsobili škodu za dva miliony korun. Nebo pachatele z Prostějovska, který ukradl třiadvacet jízdních kol,“ sdělil Musil.

Policisté dopadli například i muže, který se vloupal do sedmnácti sklepů a bytů, nebo tři muže, kteří kradli automobily po celé Moravě. Policistům neunikli ani dva zloději, kteří se zaměřili na krádeže lešení. To sebrali celkem osmnáctkrát.

„Na úseku hospodářské kriminality evidujeme pokles trestných činů, což je dlouhodobý jev sledovatelný prakticky od roku 2007. Týká se to především trestných činů kvalifikovaných jako úvěrový podvod. Naopak u sofistikovaných trestných činů, jako je trestný čin porušování autorských práv, máme v roce 2009 vyšší nárůst, a to o sedm případů,“ doplnil kriminalista.