Případ se stal už minulý týden, ale policii na něj upozornila až nyní dcera zraněné ženy. Podala také na majitele trestní oznámení pro podezření z ublížení na zdraví.

Policie nyní hledá majitele psa. „V podobných případech to nebývá problém, protože mámesvědky napadení,“ tvrdí Sedláčková.

Na vině je majitel

Kynolog Jiří Ščučka tvrdí, že hlavním viníkem útoků jsou vždy majitelé, kteří se o psy řádně nestarají. „Rozdělení psů na bojová plemena a ty ostatní je mýtus. Žádná bojová plemena neexistují – psi sloužili k zastrašování naposledy ve dvanáctém století,“ řekl Ščučka.

Ve své praxi se paradoxně nejčastěji setkal s případy, kdy člověka napadl střední nebo menší pes. „Nejvíce útočí jezevčíci nebo yorkšíři,“ upřesnil kynolog. Nejtragičtější případy se však podle něj stávají v rámci rodiny. „Hlavním důvodem je, že majitel psovi poskytne jakousi pseudosvobodu, zatímco zvíře potřebuje řád a pevné mantinely. Pokud je nemá, jedná výhradně podle svých pudů a přebírá velení v rodině sám,“ vysvětluje odborník.

Neúčinné varování

Ještě předtím než zaútočí, vyšle pes bezpočet signálů, že něco není v pořádku. „Předchází tomu tisíce náznaků, které však nezkušený majitel nevidí. Jedná se o vrčení, znaky očí a uší. Pes se vlastně snaží říct, že člověka tisíckrát varoval a žádal o zjednání nápravy. Když se mu to nepodaří, může svou agresi nekontrolovaně uvolnit,“ dodal kynolog.

Nejčastější obětí napadení bývají děti. „Mají tendenci přibližovat se ke zvířeti obličejem a signály, které pes vysílá, neregistrují,“ poznamenal kynolog. „Pokud si člověk pořizuje psa, měl by si uvědomit, že na sebe přebírá odpovědnost za tvora, který není člověkem,“ uzavřel Ščučka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika