Kriminalisté na Přerovsku podnikli v minulých dnech zátah na drogové podsvětí, po kterém skončili v poutech čtyři muži.

„Dvaačtyřicetiletého recidivistu z Hranicka dopadli kriminalisté v Nádražní ulici v Hranicích a při zákroku proti němu nebylo nutné použít donucovací prostředky,“ vylíčila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Během domovní prohlídky u něj kriminalisté zajistili čtyři gramy pervitinu, sušené rostliny konopí setého, tablety s obsahem pseudoefedrinu a chemikálie k nelegální výrobě metamfetaminu.

„Výrobce pervitinu byl už v minulosti za stejný skutek odsouzen, ale ve své činnosti dál pokračoval a zásoboval drogami další uživatele,“ řekla.

Policejní komisař muži sdělil obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a podal návrh na jeho vzetí do vazby, který soud akceptoval.

„Vzhledem k tomu, že se dopouštěl distribuce zakázaných látek opakovaně, hrozí mu vyšší trest - až desetiletý pobyt za mřížemi,“ doplnila.

V policejní cele skončil i jeho devětadvacetiletý komplic, který se s obviněným znal, protože mu dvaačtyřicetiletý muž dodával z Polska tablety na výrobu pervitinu.

Výměnou za tuto službu od něj dostával už hotový výrobek, který pak mohl distribuovat mezi další uživatele.

„Zadržený kriminalistům dobrovolně vydal kompletní varnu na výrobu drog i s chemikáliemi a k trestné činnosti se doznal. Hrozí mu až pětileté vězení,“ upřesnila Miluše Zajícová s tím, že stíhání je vedeno na svobodě.

I třetím zadrženým je muž, který se podílel na trestné činnosti dvaačtyřicetiletého recidivisty. Devětadvacetiletý podezřelý mu měl předat pervitin v množství jednoho užití. „Už v minulosti byl přitom odsouzen za majetkovou trestnou činnost,“ podotkla.

Fénixovy slzy a zahrádka za domem

Kriminalisté zadrželi minulý týden také jednatřicetiletého muže, který pěstoval v místě svého bydliště na Přerovsku rostliny konopí setého.

Z přesně nezjištěného množství rostlin získal sušením pro svou potřebu marihuanu a dalším technologickým zpracováním pak vyrobil masti s obsahem účinných látek a hmotu s vysoce kvalitním konopným výtažkem, která je mezi uživateli známá jako „fénixovy slzy“.

„Policistům řekl, že tyto produkty vyrobil pro sebe. V květnu letošního roku zasadil a staral se o deset rostlin konopí setého, které, stejně jako ty předchozí, opečovával na pozemku za domem,“ shrnula.

O sklizeň rostlin vysokých 150 až 250 centimetrů se mu minulý týden postarali policisté, kterým kromě rostlin dobrovolně vydal další zařízení a pomůcky na jejich pěstování.

Při domovní prohlídce u něj kriminalisté našli necelých 73 gramů marihuany, ale i pervitin. Ani tento muž neměl zcela čistý rejstřík trestů, ale záznam v souvislosti s výrobou a prodejem návykových látek neměl. Stíhán je na svobodě.