Pachatelé v noci z pondělka 1. na úterý 2. září rozbili a poničili na padesát osm hrobů.

Podle policistů navíc bez zjevného důvodu. Narozdíl od předchozích případů v regionu totiž hroby nerozbíjeli proto, aby některé jejich části zpeněžili ve sběrných surovinách. Ale jak se zdá, jen tak pro zábavu.

„Je to hrůza. Co k tomu mám dodat? Majitelé hrobů byli touto událostí otřeseni. Nechápu, proč už nedají pokoj ani mrtvým, “ vyjádřila své pocity jedna z místních obyvatelek.

Podle jejích slov byly na hrobech pokřivené laterničky, rozbitá skla, shozené svíčky na náhrobních deskách. Vandalové se nezastavili ani před vytesaným reliéfem Ježíše Krista, ze kterého ulomili jednu část.

„Na obec to nemá příznivý dopad, majitelé hrobů i místní lidé jsou činem pobouřeni. Spočítali jsme, že vandalové poničili celkem sedmnáct lateren. Byly rozkopané a ležely rozházené na hřbitově, “ vylíčila Markéta Baďurová z obecního úřadu v Lobodicích.

Podle jejích slov není hřbitov pojištěn, takže si budou muset lidé škody zaplatit sami. „Pochybuji, že by někdo z místních pamatoval na takovou pojistnou událost a hrob si sám pojistil proti vandalům. Nic takového se totiž dosud v obci nestalo,“ dodala Baďurová.

Majitelům hrobů vznikly celkové škody ve výši 30 tisíc korun. Policisté šetří případ pro podezření z trestných činů výtržnictví a poškozování cizí věci a pachateli hrozí až dva roky za mřížemi. Na Přerovsku se přitom nejedná o ojedinělý případ.

„Ty předchozí byly ale krádeže. Zloději se zaměřovali na sošky a jiné předměty, které pak zpeněžili ve sběrných surovinách,“ řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Vyšetřovatelé dosud neuzavřeli případ, který se stal v červenci letošního roku. Neznámý pachatel na hřbitově v Drahotuších odcizil kříž s Kristem a poškodil sošku „oráče“.

Celkem tak způsobil škody za 10,5 tisíce korun. O měsíc dříve byla odcizena také bronzová soška ukřižovaného Krista na hřbitově v Hranicích. „V tomto případě dosáhla škoda 16 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

Podle Sedláčkové dopadli policisté pouze pachatele krádeže z ledna letošního roku, ke které došlo na hřbitově ve Stříteži nad Ludinou. „Zloděj tehdy odcizil deset náhrobních lamp v hodnotě 5,2 tisíce korun,“ uzavřela mluvčí.