Aby odvedli pozornost pozornost policie, zapálili v jednom případě také stoh slámy. Starší z pachatelů není pro vyšetřovatele žádným nováčkem – skončil proto ve vazbě.

„Krádeží se muži dopouštěli od poloviny září loňského roku do letošního března, a to na jak Přerovsku, tak na Hranicku. Postupně vnikli do osmnácti objektů – celkem osmkrát navštívili různé prodejny Jednoty, dvakrát vykradli hospodu a jednou chatu. Bez povšimnutí nezůstaly ani sběrné suroviny, firmy či lékárna,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Uloupené věci si zrovna nevybírali – například z chatky odnesli elektrický vařič se sklokeramickou deskou a ponorné čerpadlo na gril.

„V areálu firmy je zase zaujaly měděné kabely. Jeden odcizili a druhý poškodili,“ upřesnila Urbánková.

Z prodejen Jednoty a pohostinství většinou ukradli cigarety různých značek, alkohol, cukrovinky a peníze.

Pachatelé byli značně vynalézaví – například do unimobuňky ve sběrných surovinách nejprve vybourali otvor, aby se dostali dovnitř. Pak sebrali z kanceláře peníze, stravenky, mobilní telefon a v areálu sběrny tři kusy železných profilů.

Aby zmátli policii, zapálili stoh

V lékarně i stavebninách šli hlavně po penězích. Nezdarem pro ně ale skončilo vloupání do dvou autobusů, ve kterých sice rozbili okna, prohledali je, ale nakonec odešli s prázdnou.

„Počátkem letošního února zapálili v Troubkách stoh slámy. Chtěli tak totiž zamaskovat majetkovou trestnou činnost a odvést pozornost policistů jinam,“ podotkla mluvčí.

Klec nad oběma vykutálenými zloději spadla tento týden ve středu, kdy je policisté po rozsáhlém operativním šetření zadrželi. Den poté si vyslechli obvinění z přečinu krádeže a poškození cizí věci.

Protože starší z obou pachatelů – sedmadvacetiletý muž – už má záznam v trestním rejstříku za předchozí majetkovou činnost, vyšetřovatelé podali návrh na jeho vzetí do vazby.

„Soud návrh akceptoval a eskorta obviněného převezla do olomoucké vazební věznice,“ řekla mluvčí. Mladšího zloděje stíhají policisté na svobodě. Oběma pachatelům hrozí s ohledem na výši škod až pět let vězení.