Malby a obrazce však nehyzdí fasády domů jen v Hranicích. Poměrně často se objevují také v Přerově a Lipníku nad Bečvou.

Naproti tomu v menších obcích se tímto způsobem baví mládež jen výjimečně. Před týdnem přijala hranická služebna městské policie telefonické oznámení o dvou mladících, kteří se spreji v ruce „zdobili“ opěrnou betonovou zídku u Bečvy.

„Bylo jim méně než patnáct let a oba se k činu přiznali,“ uvedl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann. Vandalové jsou podezřelí ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Celou záležitost strážníci předali k prošetření svým republikovým kolegům.

„Mladíci však byli nezletilí, takže případ bude odložen,“ podotkl Mann.

Na Přerovsku jsou pomalované fasády poměrně častým jevem. Výjimkou nejsou ani nádraží, kde se vandalové zaměřují buď na vlakové soupravy, nebo na budovy.

„V případě, že se jedná o nezletilé, musíme případ odložit, ale informujeme o tom kurátora pro mládež. Ten pak může s dotyčnými dál pracovat,“ dodala mluvčí přerovských policistů Michaela Sedláčková s tím, že u zletilých pachatelů rozhoduje o vině a trestu soud.

Jedině ten také může pachatelům nařídit náhradu vzniklé škody. Zatím poslední případ sprejerství, kterého se dopustil plnoletý mladík, se stal v Lipníku nad Bečvou. „Na pískovcové obložení u hlavního vchodu do synagogy nastříkal devatenáctiletý muž z Olomoucka červený obrazec o rozměrech 50 x 120 centimetrů,“ popsala Sedláčková.

Škoda vznikla Náboženské obci církve československé husitské, ale zatím nebyla vyčíslena, takže případ je stále ještě v šetření. V Hranicích se sprejeři zaměřují na fasády budov, podchody nebo viadukty, v Lipníku se hodně soustředí na oblast kolem železniční stanice.

V Přerově jsou tímto výtržnictvím poznamenány zejména školy a garáže. „Pachatelům hodně nahrává také nevšímavost lidí. Přitom by stačilo jen zavolat na linku 158. Kdyby je policisté odhalili, tohoto druhu vandalství by ubylo,“ dodala Sedláčková. „Ocenili bychom každé hlášení. Byť by bylo anonymní,“ vyjádřil se ve stejném duchu Mann.

Oba se pak shodli na tom, že v malých obcích řádí sprejeři jen výjimečně. „Ve městě je větší anonymita,“ zdůvodnila to Sedláčková.