Do mezinárodního organizovaného obchodu s marihuanou se měl pětačtyřicetiletý vietnamský podnikatel zapojit loni v listopadu. Telefonicky se měl domluvit se známým na předání zásilky téměř dvaceti kilogramů sušiny konopí. Na Slovensku si pak jeho krajani půjčili tmavě modrý automobil Škoda Fabia combi a přijeli následujícího dne do Lipníka nad Bečvou.

„Tam obchod dojednali a na parkovišti obchodního centra si dva kufry s marihuanou předali. Taxíkem je vezli na Slovensko, na hranicích ale auto zadrželi celníci," popisovala průběh organizovaného obchodu s drogami státní zástupkyně.

Na Slovensku mělo podle ní dojít k další distribuci marihuany, prostřednictvím kurýrů se později měla dostat také do Rakouska a Maďarska. Během telefonického domlouvání podrobností ohledně obchodů měli Vietnamci podle státní zástupkyně používat konspirativní (kódovanou) řeč, aby zastřeli s čím ve skutečnosti obchodují.

Pětačtyřicetiletý vietnamský podnikatel však veškerou vinu na obchodu s drogami odmítá. Tvrdí, že už čtvrtým rokem i s početnou rodinou žije z úspor z předchozího podnikání a přivydělává si tím, že pomáhá krajanům s vyřizováním povolení k pobytu a s rozjezdem jejich podnikání. Loni v listopadu, kdy mělo k obchodu s marihuanou dojít, prý do telefonu se svým známým mluvil o něčem zcela jiném.

„Jednalo se o dvacetikilo­gramovou kozu. Říkal jsem mu, že ji připravím podle našich zvyklostí a on má s sebou dovézt dvě misky na krev," prohlásil u soudu otec pěti dětí. V České republice žije už pětadvacet let, u soudu mu však asistoval tlumočník.

Předseda senátu pak předčítal výpovědi dalších Vietnamců, kteří měli být do obchodu také zapleteni. Ti shodně uváděli, že se vzájemně neznají. Tvrdili, že na místech, kde k předávání, obchodu a převozu dvou kufrů s konopím došlo, nikdy nebyli a odmítali vypovídat. Na Slovensku jsou stíháni na svobodě.

U soudu vypovídal také český podnikatel, který ve svém autě převážel z Brna do Hranic údajně neznámého Vietnamce. V den, kdy k obchodu s marihuanou došlo, nakupoval na brněnské tržnici.

„Tam mě náhodou oslovil nějaký člověk a nabízel mi tisícovku za to, že ho svezu. Vysadil jsem ho i s dvěma kufry v Hranicích a pak jsem odjel. Jeho známí oba kufry naložili do tmavě modré fabie kombi," vzpomněl na přesně rok staré události asi pětačtyřicetiletý muž s tím, že mu prý vůbec nebylo divné, když ho zcela neznámý člověk o takovou službu požádal.

Vietnamec obžalovaný z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy pak soud požádal o propuštění z vazby, kde je umístěný už deset měsíců. Tvrdil, že bude se soudem spolupracovat i na svobodě a složí kauci ve výši jednoho milionu korun. Senát však jeho žádost zamítl.

„Důvody vazby stále trvají. Je dáno důvodné podezření, že se trestné činnosti zúčastnil. Je zde také obava, že ji bude opakovat, protože si takto opatřoval finanční prostředky k obživě," vysvětlil předseda senátu.

Obžalovaný, kterému hrozí až patnáct let vězení, si na místě proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, státní zástupkyně se práva na podání případné stížnosti vzdala.

Hlavní líčení bylo kvůli nepřítomnosti některých předvolaných svědků odročeno na začátek ledna.