Krajský soud v Olomouci se případem dvaatřicetiletého Daniela Stupárka zabýval v jeho nepřítomnosti.

Muž se od začátku května léčí na psychiatrické klinice ve Šternberku, soudu se omluvil a požádal, aby ve věci rozhodl v jeho nepřítomnosti.

Státní zástupce podrobně popsal, proč muže policie stíhala a zmínil i to, že zpočátku byl stíhán pro obecné ohrožení, od poloviny dubna kvůli pokusu o obecné ohrožení.

„Na policii odmítl o činu vypovídat. S tím, co je mu kladeno za vinu, však souhlasil. Po propuštění z vazby se nechal dobrovolně hospitalizovat v psychiatrické léčebně, kde se stále léčí kvůli paranoidní schizofrenii," uvedl státní zástupce Lev Novák.

Soudní znalec z oboru psychiatrie Bohumil Navrátil potvrdil, že Daniel Stupárek trpí zmíněnou duševní chorobou.

Jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti u něj zcela vymizely, takže už nemá žádný náhled na své jednání a v době činu byl nepříčetný.

Velmoci se spojily a chystají válku

Onemocněním podle znalců trpí přibližně čtyři roky, podle příbuzných se postupně zcela izoloval od společnosti.

„Hovořil o tom, že je pronásledován, měl halucinace a bludy. Byl přesvědčený o tom, že se velmoci Rusko a Německo spojily a chystají třetí světovou válku. Na vozidlech na D1 podle něj měly převážet válečný kontraband. Cíleně se proto zaměřil na kamiony a vrháním špalků je chtěl poškodit a zastavit. Tvrdil, že se tím snažil zabránit třetí světové válce," popsal pohnutky pachatele psychiatr.

Muž podle něj už není ke svému okolí agresivní a užívá léky.

„Zabezpečovací detence u něj není nutná, postačí ústavní léčba. Během několika dní u něj však může dojít k rapidnímu zhoršení jeho stavu, například jako v případě ženy, která ve Žďáru nad Sázavou zaútočila s nožem v ruce na studenty ve škole. Ambulantní léčba u něj proto zatím není dostačujícím řešením," vysvětlil Bohumil Navrátil.

Společenská a lidská degradace

Podle znalce z oboru psychologie Pavla Koldy záleží další vývoj zdravotního stavu na úspěšnosti léčby a postupného začlenění obviněného do společnosti.

„Došlo u něj k celkové společenské a lidské degradaci. Z mladého inženýra se stal podivín, který řešil konflikt mezi Ruskem a Německem a trpěl vážnou poruchou myšlení. Na čin se s předstihem připravoval, představoval si také, že bude v Americe pomáhat lidem. Tvrdil o sobě, že je jiný než většina společnosti," popsal psycholog a také doporučoval ústavní léčbu.

Senát Krajského soudu v Olomouci pak Danielu Stupárkovi uložil ochranné psychiatrické léčení v ústavní formě.

„K trestnému činu se víceméně doznal. V době jeho spáchání byl podle znalců nepříčetný, takže nejsou dány podmínky pro trestní stíhání. Pro společnost je stále nebezpečný, podmínky pro zabezpečovací detenci však u něj zatím nejsou dány," zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Vladimír Hendrych.

Vyšetřování stále není uzavřeno

Státní zástupce Lev Novák se hned po vynesení rozhodnutí vzdal práva na podání stížnosti, obviněný Daniel Stupárek musí soud vyrozumět později písemnou formou.

Vyšetřování jeho případu stále není uzavřeno, protože zatím nebyla vyčíslena přesná škoda na poničených vozidlech.

Řada řidičů byla ze zahraničí a tak je korespondence s nimi složitější a časově náročnější. Zatím není ani jasné, kdo uhradí vzniklou škodu.