Pilot, s nímž seděl v kokpitu stroje i dopravní policista, se zaměřil na silnici za obchvatem Horní Moštěnice, navazující na nově otevřený úsek dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi.

Prolétával ale i nad rizikovými místy na Hranicku a Lipnicku – silnicí mezi Polomí a Bělotínem či křižovatkou ve Slavíči a Na Horecku.

„Policista ve vrtulníku vždy v případě prohřešku řidiče nahlásí hlídce, která je nejblíže ve směru jízdy, o jaké auto se jedná. Identifikuje jeho barvu, typ a registrační značku, a pak přestupek, jehož se šofér dopustil. Vrtulník sleduje vůz až do chvíle, kdy jej zastaví hlídka, aby nedošlo k záměně,“ přiblížil obvyklý postup Luboš Dobrovolný z přerovského Dopravního inspektorátu.

Smyslem rozsáhlé akce na Přerovsku je podle mluvčí policie Miluše Zajícové snížit nehodovost. Jen v první polovině letošního roku totiž jejich počet vzrostl o téměř čtyři desítky ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

„Zaměřujeme se na dodržování rychlosti, nesprávný způsob jízdy, technický stav vozu či alkohol za volantem, cílem akce je ale i pátrání po odcizených autech nebo hledaných osobách,“ popsala Zajícová.

Podobné zátahy na řidiče s využitím vrtulníku letky ministerstva vnitra se konají dvakrát až třikrát do roka.

Hlídali obchvat Moštěnice

Jedna z hlídek dopravních policistů zastavovala řidiče v úterý kolem jedenácté hodiny dopoledne za obchvatem Horní Moštěnice. Právě v těchto místech totiž po otevření nového úseku dálnice mezi Hulínem a Říkovicemi výrazně zhoustl provoz.

Další kontrola stavěla šoféry v ulici Generála Štefánika v Přerově.

„Na Hranicku bylo stanoviště v Polomi a Bělotíně, na Lipnicku zase ve Slavíči a Lipníku,“ upřesnila mluvčí s tím, že záznamy policie vyhodnotí v nejbližší době.

Řidičům, kteří si kvůli dopravně bezpečnostní akci udělali neplánovanou zastávku, kontrola nevadila.

„Proč taky? Jako důchodci máme čas, takže nás to s manželkou nezdrželo. Určitě to má smysl, protože spousta řidičů jezdí pod vlivem, nebo ohrožuje ostatní rychlou jízdou,“ zhodnotil Jaroslav Slavík ze Zlína.

„Nemám s tím problém a naštěstí jsem se dosud k žádné nehodě nepřipletl. Pásy považuji za samozřejmost, stejně jako technický stav vozu,“ doplnil ho další z šoférů Michal Krumpoch z Přerova.

Kritická místa: Na Horecku i silnice z Předmostí

Na Přerovsku je kritických úseků, kde dochází často k nehodám, hned několik. Křižovatka Na Horecku v Lipníku nad Bečvou, úsek mezi Bělotínem a Polomí, ale také rondel U Smrku v Drahotuších.

Za nejzáludnější považují řidiči křižovatku Na Horecku v Lipníku nad Bečvou, kde se stále jezdí podle zvykového práva, a lidé zde zapomínají dát přednost.

V Přerově pak patří k místům s největší nehodovostí silnice z Předmostí po kruhovou křižovatku v ulici Bayerova a pak pověstná křižovatka ulic Kojetínská – Velké Novosady, Tržní a Polní.