„Jeden muž hlídal dveře zvenčí, druhý zevnitř a třetí mluvil. Vyhrožoval, že zabije našeho brigádníka a celý obchod rozmlátí, pokud mu nebudeme platit výpalné pět tisíc měsíčně,“ popsal majitel obchodu, který si však nepřál uvést své jméno. Tomu prý připadala částka, již požadovala organizovaná skupina, směšná.

Muž, jenž se stal obětí přepadení, vylíčil, jak k němu došlo.

„Stalo se to v pondělí mezi třetí a čtvrtou odpoledne. Jeden z nich shodil věci z poličky a druhý držel v ruce nůž. Chtěli po mně výpalné, ale řekl jsem jim, že jsem jen brigádník. Vůbec jsem nechápal, co se děje. Vždyť byl všední den odpoledne,“ zmínil brigádník. I on své jméno neuvedl, redakce je ale má k dispozici.

Před týdnem otevřel, kvůli incidentu skončí

Majitel prodejny se v Přerově usídlil teprve nedávno, po této zkušenosti je ale rozhodnutý odejít.

„Před týdnem jsme otevřeli a teď končíme. Něco takového nemám zapotřebí,“ vysvětlil. Přerovští kriminalisté už na případu intenzivně pracují.

„Můžeme potvrdit, že věc šetříme pro vydírání a pachatelům hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do čtyř let,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Na Přerovsku se jedná o ojedinělý případ a kriminalisté se s něčím podobným v posledních letech nesetkali.

„Výpalné už teď v Olomouckém kraji nefrčí, bylo spíše doménou v devadesátých letech, kdy se cizojazyčné skupiny snažily vydírat majitele restaurací. Pokud se věci tohoto typu objeví, tak určitě ne v našem kraji,“ sdělil také Libor Šamšula, šéf odboru obecné kriminality Krajského policejního ředitelství v Olomouci.

Výpalné tu je stále, jen se mění cíle

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zaznamenal v posledních letech v Praze a jiných velkých městech případy vymáhání výpalného od vietnamských obchodníků, ale i českých podnikatelů.

„Výpalné existuje už od devadesátých let, změnila se pouze práce pachatelů a struktura obětí trestné činnosti. Dříve byla směřována na Ukrajince, pak na majitele heren, restaurací či jiných podniků,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Organizované skupiny si prý vždy předem vytipují majitele diskotéky nebo nočního klubu a nabídnou mu ochranu.

Řada z nich prý na pravidelné platby přistoupí dobrovolně. „Poplatek za poskytnutí ochrany se ale může postupně zvyšovat, až není majitel schopen plnit své závazky. Někdy v takových případech přepíše svůj majetek na organizovanou skupinu,“ zmínil závažnější případy mluvčí.

Vybírání výpalného podle něj není klasifikováno jako samostatný trestný čin, ale nejčastěji se posuzuje jako vydírání či loupež. Podnikatelé někdy případy oznámí až ve chvíli, kdy nemají na splátky a vyděrači jim vyhrožují likvidací.