Někdy se násilník vrátí zpět do bytu, aby své manželce nebo týrané družce znovu ublížil.

Takový případ se stal před několika dny v Hranicích. Pětačtyřicetiletý muž využil toho, že v domě jeho ženy probíhají stavební úpravy, a dostal se až ke dveřím jejího bytu. Kopal do nich a hrozil manželce, že ji podřeže a zabije.

Jeho agresi usměrnila až přivolaná hlídka policie. „Muži nyní za dva trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci hrozí až rok vězení,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle jejích slov se od doby, kdy je na pachatele domácího násilí uplatňován institut vykázání z bytu, na Přerovsku nestala tragická událost.

„Žádné napadení týrané ženy neskončilo tragédií. Případů domácího násilí ale neustále přibývá. Zatímco vloni jich bylo 13, teď už jich máme 8 a nejsme ani v polovině roku,“ podotkla dále Zajícová.

Oběti domácího násilí podle jejích slov po napadení mnohdy skončí i v nemocnici. „Na sedmadvacetiletou ženu z Přerova zaútočil v dubnu údery pěstí její o pět let starší druh. Utrpěla pohmoždění obličeje a hlavy, takže musela být ošetřena v nemocnici,“ popsala tento případ mluvčí.

Policisté pak šetřením zjistili, že muž svou družku bil opakovaně, a to i na veřejnosti a před její nezletilou dcerou. Byl proto vykázán z bytu.

Podle psycholožky Dariny Skokanové z Poradny pro rodinu v Přerově má institut vykázání z bytu velký význam jak pro oběť domácího násilí, tak i pro agresora.

„Policie v jeho očích totiž představuje orgán, který má autoritu. Násilník bývá zvyklý, že mu všechno prochází, a najednou dostane informaci, že to tak není,“ říká Skokanová.

Oběť zase vidí, že jí v těžké situaci někdo pomůže, a začne věc řešit. „Za své praxe jsem se setkala už i s případem, kdy se agresor poté, co byl vykázán z bytu, stáhl a rozvod manželů pak proběhl bez větších komplikací,“ shrnula své zkušenosti psycholožka.

Když se však oběť domácího násilí cítí být partnerem ohrožena i přesto, že byl vykázán z bytu na dobu deseti dní, může požádat soud o vydání předběžného opatření.

„Dobu vykázání z bytu může soud prodloužit na jeden měsíc a soudce může navíc rozhodnout o prodloužení doby trvání předběžného opatření,“ nastínila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle jejích slov má institut vykázání agresora z bytu rychlý efekt.

„Je to vlastně okamžitá reakce na vzniklý stav a zamezí dalšímu násilí, které by oběti mohlo hrozit. Napadená žena má dostatek času na to, aby si bez psychického nebo jiného nátlaku ujasnila situaci, v níž se ocitla, a našla východisko,“ uzavřela mluvčí.