Nejčastěji si zloději z bytů odnášeli peníze, šperky, drobnou elektroniku či kreditní karty. Někteří pachatelé však nepohrdli ani dámskou kosmetikou, upomínkovými předměty či žvýkačkami.

Dosud posledním případem vloupání a krádeže se zabývali hraničtí policisté minulé pondělí. Díky pohotové reakci mladé dívky se policistům podařilo dopadnout zloděje, který ještě ve stejný den během dopoledne stihl vykrást další čtyři byty.

„Pětatřicetiletý muž, žijící trvale na Slovensku, použil ve všech případech stejný způsob vloupání. Vylomil vložku zámku FAB a vnikl do bytu,“ uvedl Petr Čech, vedoucí obvodního oddělení policie v Hranicích.

Z bytu si odnesl i žvýkačky

Odhalení pachatele pomohla dcera majitele bytu. Poté, co při příchodu do bytu zloděje spatřila, nepozorovaně odešla a zavolala svému otci. Ten kontaktoval strážníky, kteří stejně jako policisté neprodleně vyrazili na místo. „Dívka zareagovala nejlépe, jak mohla. Podařilo se jí odejít z bytu tak, že si toho zloděj nevšiml a z místa činu neutekl,“ vysvětlil Čech.

Pachatel měl kromě pěti krádeží v Hranicích na svědomí také osm vloupání do bytů v Přerově a další tři na Ostravsku. Při svých nájezdech odnášel z bytů vše, co mu přišlo pod ruku – od notebooku přes sportovní obuv, zimní bundy a dámskou kosmetiku až po upomínkové předměty, šroubováky a žvýkačky.

Ve stejný den policisté zadrželi také jeho komplice. Ten na svého kolegu čekal v autě, kde také ukrýval všechny ukradené předměty z toho dne. Kriminalisté nyní prověřují, zda se tito pachatelé nedopustili trestné činnosti i v jiných městech republiky. Policistům se také podařilo v průběhu roku přistihnout zloděje, který měl na svědomí celkem 26 případů vloupání.

„Trestnou činnost páchal v Hranicích zejména v první polovině tohoto roku, přičemž se zaměřoval zejména na prodejny, provozovny a firmy. V současné době je ve vězení,“ uvedl Čech. Policisté tedy v průběhu celého roku vyšetřovali celkem 12 případů vloupání a krádeží bytů.

Podle vedoucího služby kriminální policie a vyšetřování teritorálního oddělení Hranice Marka Nádvorníka se zloději nezaměřovali pouze na jednu konkrétní lokalitu, ale ke vloupání docházelo ve všech částech Hranic. Počet vloupání v tomto roce byl podobný jako v letech předchozích. Nejčastějšími předměty zájmu byly finanční hotovost, zlato, notebooky mobilní telefony a v jednom případě televizor.

A jak se mají lidé podle policistů bránit před zloději? Čím více překážek budou mít zloději na své cestě, tím je větší šance, že svůj pokus vzdají. Policisté tedy lidem kromě bezpečnostních zámků, které nejdou odvrtat, doporučují také přídavné zámky.

„Lidé také často dělají tu chybu, že do domu pouští kohokoli, kdo zazvoní. Zloději se tak do domu často dostanou pod záminkou, že jdou k sousedům na návštěvu, ale nemohou se na ně dozvonit, a podobně,“ vysvětlil Nádvorník.

Podle něj by si lidé měli dávat pozor zejména na to, kde mají doma ukryté platební karty a kam schovávají pin kódy. „Jak zloděj uvidí nějaké šanony, většinou se na ně rychle vrhne a pin najde,“ řekl na závěr Nádvorník.

Pavlína Chmelařová