Neznámý zloděj totiž z uměleckého díla odcizil symbol kašny. Zástupci vedení města, které na vandalský čin upozornili občané, jen nechápavě kroutili hlavami.

„Obrátíme se na městskou policii a budeme se snažit pachatele vypátrat. Pro takové jednání ale nemám slov,“ pokrčila rameny náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

„Chybějící část necháme určitě znovu vyrobit,“ ubezpečila. Bronzový model Přerova, umístěný před budovou radnice, měl být původně dárkem k významnému jubileu města – 750. výročí jeho založení. Protože ho ale architekt André Vícha nestihl dokončit, byl odhalen se zpožděním až v březnu roku 2007.

Za odlitek tehdy zaplatilo město částku dva miliony korun. Zda se viníka jeho poničení podaří nalézt, je zatím ve hvězdách. A to i přesto, že náměstí T. G. Masaryka střeží kamery Městské policie.

„Problém je, že nevíme, kdy přesně kašna z modelu zmizela, takže bude složité záznam dohledat. Kamery navíc nejsou nasměrovány na bronzový model, ale hlídají veřejný pořádek,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Vandalské činy v centru Přerova nejsou podle strážníků ničím neobvyklým. Už v květnu loňského roku například neznámý výtržník rozbil o bronzový model láhev a celé dílo polil alkoholem.

Terčem vtipálků se před časem stala i kašna na náměstí T. G. Masaryka, do které někdo nalil saponát, takže voda v ní začala pěnit. O bronzový trojzubec přišla také socha Neptuna pod městskými hradbami.