Muži původně hrozilo až 18 let vězení. Soud při ukládání trestu přihlédl i k tomu, že mladík dosud nebyl nikdy souzen. Na straně druhé při ukládání trestu zohlednil i brutalitu útoku.

„Vinen byl uznán proto, že je tam řada nepřímých důkazů počínaje tím, že sám přišel na polici oznámit, že ubodal rodinu. V tom bytě nikdo jiný nebyl a ani být nemohl, na jeho oděvech byly stopy krve poškozené, to všechno vede k závěru o vině,“ uvedl po vynesení rozsudku soudce Eduard Ondrášek. Podotkl, že za motivem jeho činu zřejmě stojí porucha osobnosti v kombinaci se ztrátou zaměstnání, kterou dosud bezproblémový mladík nesl velmi těžce.

Podle obžaloby mladík na svou čtyřiapadesátiletou matku, se kterou sdílel domácnost, zaútočil loni v červenci. Použil k tomu dva nože s délkou čepelí 16 a 11 centimetrů. Rány byly tak razantní, že proťaly žebra a ve třech případech pronikly i do hrudníku a ženě poranily plíci.

Mladík od doby, kdy svůj čin oznámil na policii, nevypovídal. Před soudem pouze jednoslovně odpovídal a většinou hleděl do země. Problém s ním měl i samotný obhájce.

„Komunikace je s klientem velmi problematická. Jako obhájce s rozsudkem spokojen nejsem, navrhoval jsem zproštění, neboť chybějí přímé důkazy. Příběh je zahalen výrazným tajemstvím. Pokud by to snad měl spáchat on, neznáme jeho motiv. Budu se zkoušet poradit s klientem, uvidíme, zda se bude chtít odvolat, zatím to vůbec netuším,“ řekl po rozsudku novinářům obhájce Michal Hudeček.

Mladík dosud nikdy nebyl ani souzen. Podle jeho sestry, která stala před soudem v roli svědkyně, šlo o hodného kluka. Přiznává však, že na jeho chování měla vliv ztráta zaměstnání.

„Nesl to špatně, šlo na něm vidět, že to jde s ním z kopce. Poté se do sebe uzavřel a přestal komunikovat. Předtím jsme spolu měli hezký vztah,“ uvedla žena. Podotkla, že s matkou přitom dobře vycházel.

Podle policistů, kteří o případu loni informovali, napadení předcházela slovní rozepře. Mladík po svém udání skončil vzápětí ve vazbě.

Policisté v Olomouckém kraji loni řešili šest případů vraždy, což je polovina toho, co v roce 2010. Podle kriminalistů šlo většinou o rodinné vztahy. Všechny případy se jim podařilo objasnit.