Krajina v předjaří s říčkou o rozměrech 50×60 centimetrů ve zlaté liště a s podpisem autora měla podle devětatřicetiletého podvodníka pocházet z rodinné pozůstalosti. Zloděj obraz ocenil na 50 tisíc korun.

„Pachatel o sobě tvrdil, že je z Kroměříže a obraz prodával pod smyšleným jménem. Poškozený kupující mu ale skočil na lep a za falzifikát uměleckého díla zaplatil částku 26 tisíc korun. Až poté, co podvedený muž oznámil případ na policii, zjistil znalec, že se jedná o podvrh. Skutečná cena obrazu je asi 3 tisíce korun,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle ní teď falešnému příbuznému rodiny věhlasného výtvarníka hrozí obvinění z podvodu. „Není obvyklé, aby se umělecká díla takové hodnoty prodávala na parkovišti u supermarketu. Lidé by proto v podobných případech měli být zvlášť obezřetní,“ varuje policejní mluvčí Sedláčková.

Její slova potvrzuje i vedoucí přerovské galerie Atrax Marta Jandová. „Normální člověk by si obraz na parkovišti nekoupil,“ komentovala tento kuriózní případ. Milovníci výtvarného umění, kteří si chtějí pořídit originální dílo od významného autora, by měli podle jejích slov nakupovat pouze na aukcích nebo v renomovaných galeriích.

„Podobná díla lidé většinou kupují v zavedených aukčních síních, galeriích nebo ve starožitnictví. Důležitá je přitom také značka galerie,“ řekla Jandová. Aby měl zákazník jistotu, že nenaletěl podvodníkovi, měl by požadovat od prodávajícího takzvaný certifikát pravosti obrazu. „Tím se dá doložit, zda se jedná skutečně o originál,“ radí Jandová.

Josef Jambor byl známý český krajinář, jehož díla zachycují malebné prostředí Českomoravské vrchoviny. Zemřel v roce 1964.