K prvnímu loupežnému přepadení čtrnáctiletého chlapce došlo den před Silvestrem v Nádražní ulici v Hranicích. „Obviněný hocha oslovil na ulici a ptal se ho, jestli nemá pětikorunu na autobus. Chlapec vytáhl z tašky pětikorunu a peníze mu dal,“ popsala začátek příběhu přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Jen u pětikoruny to ale zdaleka neskončilo

Pachatel se vzápětí dožadoval vydání mobilního telefonu a dalších peněz. „Protože chlapci vyhrožoval pěstí a újmou na zdraví, dostal strach a mobil mu odevzdal. Mladý recidivista si vzal telefon se slovy, že mu ho vrátí za šest set korun. Společně pak odešli za matkou poškozeného do místa bydliště,“ vylíčila dále. Pachatel po ženě chtěl, aby mu dala dva a půl tisíce korun za údajný dluh, který u něj měl syn mít. Začal s ní licitovat a nakonec pohledávku snížil na 600 korun.

K nehodě autobusu, který zajišťuje náhradní dopravu během výluky na trati, vyjížděli v úterý před čtvrtou hodinou ráno policisté na nádraží v Hranicích.
Řidič náhradního autobusu nacouval v Hranicích do cyklověže

„Vyhrožoval, že pokud peníze nedostane, tak bude zle. Protože se žena obávala násilí, raději mu peníze odevzdala. Lupič odešel a nechal telefon položený na okně,“ řekla Zajícová.

Nezletilý chlapec krátce poté odešel z domu a vzal si s sebou tisíc korun. „Mladík si ale hocha opět našel a dohnal ho. Pod pohrůžkou újmy na zdraví od něj bankovku bez použití násilí získal, protože se ho nezletilý bál a měl strach z napadení,“ doplnila.

Chlapec vše oznámil policistům

Svou oběť lupič nepřestal pronásledovat a o pár dní později z chlapce opět tahal další peníze. Tentokrát se setkali na třídě 1. máje. „Řekl mu, že pokud peníze nedostane, přijdou na řadu pěsti. Poškozeného tak připravil o dalších tři sta korun. To už si ale chlapec nenechal líbit a obrátil se na linku 158, kde se policistům svěřil s tím, co se mu stalo,“ podotkla mluvčí.

Násilník putoval do vazby

Policisté pachatele následujícího dne zadrželi a převezli na služebnu. Noc strávil v cele. „Policejní komisař mu sdělil obvinění ze zvlášť závažného zločinu loupeže. I přes své mládí má za sebou několik trestných činů násilného i majetkového charakteru. Podali jsme proto státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, který soud akceptoval,“ řekla Zajícová.

Mladý recidivista putoval do vazební věznice, kde vyčká do rozhodnutí soudu. „Hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody,“ uzavřela mluvčí.

Vybrali jsme pro vás:

Ilustrační foto
V bytě v Olomouci našli zavražděnou ženu. Násilníka zadrželi, není mu ani 15 let
Poslední oceněnou stavbou roku v Hranicích se v roce 2019 stala Vila Jarmila v Komenského ulici.
Hranice oceňují kvalitu a design. Stavba roku přijímá nominace
Ilustrační foto.
Poplatky za odpad se v Hranicích zvyšují. Lidé zaplatí 864 korun