Podobným fiaskem skončil minulý týden případ rozsáhlé vietnamské pěstírny v Olomouci.

Oba podezřelé a poté obžalované muže sice okresní soud poslal do vězení, rozsudek po odvolání ale zrušil krajský soud. Chyběly totiž usvědčující důkazy.

Kauza „zahradníků“ z Hranic se té olomoucké podobá jako vejce vejci. I tady to zpočátku vypadalo velmi slibně.

Na to, že s domem na Jiráskově ulici v Hranicích není něco v pořádku, upozornil policisty téměř před rokem anonymní telefonát.

„Na dvou patrech jsme nalezli 287 kusů rostlin konopí setého o výšce asi 60 centimetrů, další sklizené a usušené rostliny pak byly v krabicích,“ líčil tehdy komisař David Vilím, jenž byl přítomen zásahu.

Zadržení podezřelých provázely dramatické okolnosti. Všichni přítomní Vietnamci se totiž pokusili o útěk, jeden se při tom vážně zranil.

Už rozsudek přerovského soudu ale ukázal, že k dotažení případu do konce něco chybí.

„Ze tří obžalovaných byli dva zproštěni žaloby, pouze jeden byl uznán vinným,“ popsala krajská státní zástupkyně Alice Zatloukalová.

Vězení kvůli nedopalku?

Vietnamci, které už okresní soud osvobodil, se hájili tím, že do domu přišli poprvé v životě těsně před příchodem policie.

Třetí z mužů měl dole obchod, o ničem prý ale nevěděl. O jeho přítomnosti v místnostech, kde se pěstovala marihuana, svědčil jen nedopalek cigarety s jeho biologickými stopami.

„Dvou až desetiletou sazbu nelze stavět na jednom nedopalku. Dokážu si představit i verzi, že šlo o boj konkurenčních skupin, kdy někdo nedopalek úmyslně sebral dole v obchodě,“ uvedl člen odvolacího senátu Vladimír Sedláček.

Policisté na místě sice zajistili i třeba nůžky či rukavice, na těch se ale stopy obžalovaného nenašly.

„Díky špatnému prvotnímu zásahu na místě samém zůstala důkazní situace jen v této rovině a nic dalšího už nepřibylo. Pokud policisté měli podezření, měli místo nejen identifikovat a pozorovat, ale počkat si, až se bude něco přivážet či odvážet,“ zmínil Sedláček.

Krajskému soudu proto nezbylo, než nad jediným odsouzeným rozsudek zrušit.

Umí se dobře skrývat

„Je to spravedlivé a objektivní rozhodnutí soudu, který správně reagoval na jednoznačný nedostatek důkazů,“ komentoval výsledek advokát Petr Vavřík.

Stejně jako olomoucká, i hranická pěstírna indoorového konopí byla výborně vybavená ventilací a osvětlením a také odebírala velké množství elektrické energie.

V obou případech se rostliny pěstovaly v těch částech pronajatých domů, od kterých prý podezřelí neměli klíče. Navíc skuteční pachatelé se zřejmě umějí před policií dobře skrývat. Tradiční postupy na ně zřejmě nestačí.

„Přemýšlejme spíš o tom, jak zabránit takové trestné činnosti, která je nesmírně společensky škodlivá, a jak zajistit důkazy, a dělejme to zodpovědně,“ podotkl k případu předseda senátu Bohuslav Mierva.

Pavla Kubištová, Petra Poláková-Uvírová