Mladá žena, která zde byla zrovna na výslechu, využila jeho nepřítomnosti, ukradla klíče od policejního auta a vydala se s ním až do Bystřice pod Hostýnem.

Případ rozvířil debatu o dostatečném technickém zabezpečení služebny a poté, co se k němu došlo, prošlo obvodní oddělení hranické policie výraznými stavebními úpravami. U soudu popsala v pondělí svou verzi příběhu čtyřiadvacetiletá Hana Metelková, která se vydala na zběsilou jízdu v policejním voze.

Jak vyšlo najevo, ocitla se na služebně po konfliktu se sousedkou. Přiznala, že jednala pod vlivem alkoholového opojení.

„Vypila jsem s kamarádkou tři dvou deci vína a kolem půl desáté večer mi policisté řekli, že mě potřebují odvést na stanici," vylíčila žena.

Při výslechu zřejmě využila okamžiku, který se jí naskytl.

Slyšel jsem, že dveře zacvakly

Policista totiž musel vyběhnout ven za mladíkem, který byl předvedený kvůli tomu, že jel opilý na mopedu.

„Chtěla jsem pryč, protože dlouho nikdo nešel. Viděla jsem viset na nástěnce svazek klíčů, a tak jsem si je vzala. Mřížové dveře jsem si založila peněženkou a šla k autu. Odemkla jsem ho, nastartovala a odjela s ním do Bystřice pod Hostýnem," popsala žena, která svalovala vinu hlavně na alkohol. Jak se ukázalo, neměla ani řidičské oprávnění.

Hana Metelková už byla za tento čin odsouzena k podmíněnému pětiměsíčnímu trestu, a to z neoprávněného užívání cizí věci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle záznamů ale není úplné neviňátko, a jak uvedl obhájce obviněného policisty, byla už v minulosti pravomocně odsouzena za zneužití platební karty.

Obžalovaný policista Jan Kuchař pochybení nepřipouští.

„Jsem přesvědčený, že dveře dovřeny byly, a že jsem postupoval podle předpisů. Slyšel jsem, že docvakly. Zamykat je nebylo praxí, považoval jsem to za dostatečné. Žena se do objektu musela nějakým způsobem vloupat," uvedl na minulém líčení hranický policista, který i po této události zůstal ve službě.

Dostal odměnu a pomáhal při povodních

Za souhru nešťastných náhod považuje celý incident i vedoucí obvodního oddělení hranické policie Petr Čech, který u soudu vystoupil jako svědek.

Ten se svého podřízeného zastal s tím, že patří mezi slušné policisty.

„Nikdy nedostal žádný kázeňský trest. Naopak v pěti desítkách případů obdržel odměnu za dobrý výkon služby. Pomáhal při povodních a je držitelem medailí Za věrnost a Za zásluhy," řekl.

Ve stejném duchu se vyjádřil i obhájce policisty.

„Obžalovaný je bit za to, že policie neměla prostředky na dostatečné zabezpečení objektu," řekl.

Podle něj se zachoval správně, protože vyběhl ven za mladíkem, který byl předveden kvůli tomu, že jel opilý na mopedu.

Muž s násilnickými sklony prý v tu chvíli představoval větší riziko než mladá žena, podezřelá ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Na obvodním oddělení hranické policie byly v důsledku těchto událostí provedeny stavební úpravy tak, aby se nic podobného nemohlo v budoucnu opakovat.

„Byla zpřísněna pravidla pro vstup na oddělení, nainstalován domácí videotelefon a provedeny změny v ukládání klíčů od služebních vozidel," shrnul vedoucí oddělení Petr Čech.

Projednávání spletitého případu ani v pondělí neskončilo. Státní zástupce pro hranického policistu navrhoval za porušení povinnosti dozorčí služby podmíněný trest, zatímco obhájce žádal zproštění obžaloby. Soudce si nechal čas na rozmyšlenou a rozsudek vynese ve čtvrtek.

SOUVISEJÍCÍ: Hranický policista, kterému ukradli služební auto, stanul před soudem