Čtyřiapadesátiletý muž byl prý tak opilý, že si hocha spletl se ženou. Jeho případ půjde znovu ke krajskému soudu

Čtyřiapadesáti­letého Vladislava Pazderu v srpnu krajský soud poslal na sedm a půl roku za mříže proto, že loni v prosinci dovlekl k sobě domů nezletilého chlapce a donutil ho k sexuálním praktikám.

Pazderův advokát však upozornil, že policie mezitím začala řešit jiný, ale související případ, který na údajné znásilnění vrhá zcela nové světlo.

Odvolací senát mu dal za pravdu a případ vrátil krajskému soudu.

Chlapec, kterému tehdy bylo necelých jedenáct let, se měl stát obětí činu dvanáctého prosince. Podle obžaloby ho Pazdera na ulici v místní části Hranic chytil za bundu, dovedl k sobě domů, zamkl a začal mu pouštět pornovidea.

Přitom ho nutil k různým sexuálním praktikám. Navíc mu hrozil, že když o tom někomu řekne, ublíží mu.

Přestal, až když dovnitř znenadání vešla sousedka. Chlapec utrpěl vážnou posttraumatickou poruchu.

Sex ano, ale myslel jsem si, že je to žena

„Prosím vás pěkně, já jsem byl obžalován ze znásilnění. A já jsem se nedopustil násilí ani pohrůžky,“ řekl u soudu Pazdera.

Sex s chlapcem přiznal, tvrdil ale, že si myslel, že je to žena. Dvanáctého prosince byl totiž prý již třetí den v alkoholovém rauši.

Jak zdůraznil obhájce Robert Pastorčák, i znalec dříve potvrdil, že jeho rozpoznávací schopnosti byly hodně omezené a že mohl mít i halucinace.

Nečekané souvislosti ale odhalilo jiné trestní řízení, které nyní řeší hranická policie.

„Pazdera podal trestní oznámení na neznámého pachatele, že se mu ztratily cenné věci z místa bydliště,“ řekl advokát.

Z bytu mu někdo ukradl počítač, klíče, mobil i radiomagnetofon. Policisté zatím nikoho neobvinili, vyslechli ale mimo jiné i chlapce a jeho strýce, kteří prý k Pazderovi chodili na návštěvy.

Chlapec prý za sex s Pazderou dostával peníze a sladkosti.

„Mně se to nelíbilo, ale chtěl jsem ty peníze,“ uvedl údajně policistům.

Dal jsem mu kokina

Díky klíčům, které mu při jedné takové příležitosti ukradl, se se strýcem později dostali dovnitř, když byl Pazdera opilý, ležel a „žvatlal“. Tehdy si prý vyhlédnuté věci odnesli.

„Nikdy předtím jsem s ním nic takového neprovozoval. Až v tom posledním případě, kdy jsem byl moc podnapilý,“ odmítl to Pazdera.

Chlapec mu prý asi dvakrát přišel domů sám od sebe.

„Dal jsem mu kokina. Jedno si vyhrabal sám v papírech, druhé jsem mu dal. On byl hodně zvědavý, všude běhal, všude se díval,“ řekl a dodal, že chlapci nikdy nedělal žádné návrhy a z toho, že mu párkrát přišel domů, žádnou radost neměl.

Co se vlastně stalo 12. prosince v bytě v hranické místní části a jaké byly vztahy obžalovaného muže a nezletilého chlapce, bude muset znovu prověřit krajský soud.

Výslech chlapce nevedli šťastným způsobem

Odvolací senát s čele s Vladimírem Rutarem totiž původní rozsudek zrušil a případ vrátil zpět.

„Vychází se z jednoho důkazu, a tím je výpověď nezletilého,“ řekl Rutar a vysvětlil, proč je tato výpověď problematická.

Znalci předtím označili chlapcova slova za věrohodná, on ale poté v případu krádeže tvrdil o Pazderovi něco úplně jiného.

„Navíc výslech nezletilého v přípravném řízení nebyl veden úplně šťastným způsobem. Byly mu dávány dosti zavádějící otázky,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

„Je to rozhodnutí, které je v této situaci jediné možné a spravedlivé a jsme s ním spokojeni,“ řekl obhájce Pastorčák.

Jeho klient je sice stále ve vazbě, rozhodnutí mu ale určitě zlepšilo náladu. Tím spíš, že připadlo právě na jeho narozeniny.