Pro tyto účely mají speciální techniku. V případech běžných krádeží mohou policisté mobil zablokovat, aby byl nefunkční. Na policisty se majitelé ztracených přístrojů obracejí stále častěji.

„Pomoci jim však můžeme jen ve výjimečných případech,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

V kraji přitom lidé ročně ztratí tisíce mobilních telefonů. Například na Olomoucku nahlásilo jen vloni krádež telefonního přístroje 644 lidí, letos už policisté zaznamenali 359 ztracených mobilů. Desítky ztracených telefonů hlásí letos také policisté na Šumpersku.

„Na Přerovsku přesné číslo zatím nemáme k dispozci, ale řádově se jedná o desítky ztracených přístrojů měsíčně,“ řekla Sedláčková.

Speciální operativní techniku policisté nasazují jen pokud člověku hrozí bezprostřední nebezpečí a mobilní telefon je může dovést k majiteli. „Této možnosti využili kriminalisté naposledy třeba při hledání dvou mladých lidí, kteří se ztratili počátkem srpna v lesíku u obce Boškov na Přerovsku,“ popsala mluvčí Sedláčková jeden z případů.

Podle signálu získali souřadnice ztracených lidí a díky tomu se jim podařilo oba nalézt. V případě běžných krádeží však vyšetřovatelé pomoci nemohou.

„Když někdo ztratí mobil, může se obrátit na policii, která přístroj zablokuje. Žadatel však musí předložit jeho výrobní číslo, doklad o nabytí nebo zakoupení telefonu,“ přiblížila mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Tyto informace jdou do centrálního registru v Praze. Potom se telefon zablokuje a je nefunkční. Mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň uvedl, že mobily lze dohledat.

„A to buď titěrnou policejní prací, nebo jinými prostředky. Telefony vyhledáváme především v případech, kdy se jedná o trestný čin, nebo pokud je jeho cena vyšší než pět tisíc korun,“ vysvětlil Svatoň.

Uvedl však, že vysoké procento telefonů lidé ztrácejí především kvůli své vlastní nepozornosti. „Zejména mladí často nechávají osobní věci bez dohledu. Obvyklé jsou případy krádeží volně odložených mobilů třeba na diskotékách, ale výjimkou není ani odcizení z neuzamčených aut,“ vyjmenoval mluvčí Svatoň časté případy, které se stávají na Šumpersku.