Mají dodavatelé povinnost v předstihu informovat zákazníky o tom, že jim skončí fixace?
Dříve ji neměli, proto si lidé tento závazek museli hlídat složitě sami. Alespoň někteří dodavatelé tak ale činili z dobré vůle. Od minulého roku ale z rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) platí povinnost pro dodavatele uvádět konec období se zafixovanými cenami ve vyúčtování. „Díky tomuto kroku si může spotřebitel závazek jednoduše hlídat sám,“ uvedl analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.
Jak dlouho před koncem fixace je třeba starat se o smlouvu na další období?
Vyplatí se začít změnu řešit již půl roku před koncem smlouvy. Různí dodavatelé mají odlišně nastavené smlouvy, někdy je potřeba využít tříměsíční výpovědní lhůtu. U některých společnosti si lze předem sjednat smlouvu, která začne platit třeba až po roce. „Je dobré situaci řešit včas a zajímat se o svou smlouvu i o aktuální ceny, které jsou na trhu,“ podotkl Vrňák.
Kde je možné zjistit, jaké smlouvy dodavatelé nabízejí?
Vyplatí se využít internetové srovnávače. Jedním z nich je právě Ušetřeno.cz, dalšími kupříkladu Cenyenergie.cz anebo Kalkulátor na webu Tzb-info.cz. Do nich zájemci mohou zadat své požadavky a ihned zjistí, o kterých nabídkách má smysl uvažovat.
Podle jakých kritérií lze zjistit, která nabídka je nejvýhodnější?
Vyplatí se kontaktovat více dodavatelů a zeptat se jich na jejich podmínky. Kromě ceny a její fixace jde také o délku smlouvy a to, zda je uzavřena na dobu určitou či neurčitou. „Roli hrají také podmínky předčasného vypovězení, případně výpovědní doba a sankce za vypovězení,“ podotkla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Jaké faktory kromě ceny mohou hrát při výběru nového dodavatele roli?
Zejména důvěryhodnost dodavatele a jeho pozice na trhu. „Lze očekávat, že dodavatel, který je zároveň distributorem, a má tedy vyšší zisky, na trhu jen tak neskončí. Klient tak nepřejde do režimu dodavatele poslední instance,“ tvrdí analytik Vrňák.
Roli hraje i ochota klienta informovat o průběhu závazku. „Ideálně je to formou on-line rozhraní, kde lze zaplatit zálohy a zákazník je zde informován o vyúčtování,“ podotkl. Někteří dodavatelé nabízejí rovněž doplňkové služby, například sjednání elektrikáře, hodinového manžela anebo slibují zařídit bez poplatku revizi plynového kotle.
Vyplatí se sledovat hodnocení ostatních zákazníků?
Nezávislé internetové recenze od jiných spotřebitelů jsou podle dTestu vhodnou cestou, jak se informovat o důvěryhodnosti dodavatele. „Lze se z nich dozvědět mnohé o komunikaci se společností v případě řešení nějakého problému, stejně jako o četnosti takových problémů,“ uvedla Hekšová.
Snaží se dodavatelé udržet dosavadní klienty?
Obvykle oslovují ty zákazníky, kteří mají smlouvu na dobu určitou za cenu, která dosahuje vládního stropu na energie pro letošní rok. Chtějí si tak pojistit, aby neodešli jinam. Ještě aktivněji ale oslovují své dosavadní klienty, kteří oznámili zájem přejít k jinému dodavateli. V takovém případě jim mohou nabízet výhodnější cenu než dosud.
Co se může zákazníkovi stát, když změnu své termínované smlouvy neřeší?
Takový odběratel zůstane u dosavadního dodavatele, ale bude platit cenu podle běžného ceníku. Nebude tedy již fixovaná a může být kdykoli změněna, klient tedy může přijít o peníze. „Riskuje totiž, že po skončení smlouvy přejde do nového, méně výhodného produktového ceníku, a zaplatí výrazně více,“ vysvětlil Vrňata.
Lze v případě takového zdražení od smlouvy odstoupit?
Takovou možnost zákazníci mají. „Spotřebitelé o této změně musí být řádně a včas informováni, tedy 30 dnů předem. Následně mohou v případě nesouhlasu se změnou ceny od smlouvy odstoupit,“ prohlásila Hekšová.
Jaké aktuálně nabízené ceny lze považovat za výhodné?
U silové elektřiny jsou podle Vrňaty nyní výhodné nabídky v rozmezí 3600 až 3900 korun na megawatthodinu (bez DPH) v závislosti na distribuční sazbě při roční až tříleté fixace. U plynu se fixovaná cena pohybuje kolem 1500 korun za megawatthodinu (bez DPH).
Dá se ušetřit na takzvaném nočním proudu?
Někdejší možnost odebírat levnější proud mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní již neplatí. Kdo využívá elektřinu pouze ke svícení, vaření a zapojení běžných domácích spotřebičů, odebírá ji stále za stejnou cenu ve vysokém tarifu. Kombinovat odběr ve vysokém i nízkém tarifu umožňují pouze dvoutarifové distribuční sazby pro domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu, vytápí či nabíjí elektromobil. Čas, kdy lze proud odebírat za levnější sazbu, se ale liší podle distributora a lokality odběrného místa. Zjistit jej lze na webu konkrétního distributora, tedy ČEZ, E.ON či PRE.