Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy. "Chtěl bych oznámit, že pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat," uvedl Zeman. Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. "Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka," doplnil. Faktem však je, že zákon bude podepisovat už Zemanův nástupce, nikoli současný prezident.

Podle předsedkyně Sněmovny a spolupředkladatelky příslušné novely Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) není Zemanův postoj k uzákonění manželství i pro homosexuály příliš významný. Projednávání předlohy podle ní patrně přesáhne jeho mandát, uvedla ČTK. Také premiér Petr Fiala (ODS) se domnívá, že projednávání zákona ve Sněmovně nebude krátké. "Určitě nás čeká debata v Poslanecké sněmovně, která nebude jednoduchá. Není to téma, které by rozdělovalo politické spektrum podle jednotlivých stran," řekl Fiala novinářům.

Café Evropa na téma rozšiřování EU.
VIDEO: Ukrajina možná zahájí vstupní rozhovory s EU, Balkán musí čekat

Novelu občanského zákoníku, která by umožnila manželství stejnopohlavních párů tento týden obdržela Sněmovna. Podepsalo ji po jednom poslanci z klubů STAN, TOP 09, Pirátů, ODS a ANO.

Komentátor Deníku Martin Komárek Zemanovo stanovisko rozporuje. „Vyjděme ze dvou zaručeně pravdivých předpokladů. Náš stát je sekulární. Dává sice plnou náboženskou svobodu občanům, sám se však žádným náboženstvím neřídí. A zadruhé, je liberální. Lidem je povoleno vše, co neubližuje druhým,“ uvádí Komárek. "Je nad slunce jasné, že slovo manželství pro homosexuální svazky žádnému heterosexuálovi neubližuje. Proto má být povoleno. Ano, tak prosté to je, milý Watsone,“ dodává Komárek.

Co by měla dělat EU?

Zatímco v Česku se politici stále nemohou shodnout, jak zákonně řešit svazky homosexuálů, Evropská unie se chce postarat o to, aby homosexuální páry při pohybu napříč Evropou netrpěly tím, že každý stát má, co do jejich práv jako manželů nebo rodičů, jiné zákony. Na jedné straně stojí moc jednotlivých národních států nad rodinnou politikou a na straně druhé ochrana práv LGBTQ+ komunity a potírání diskriminace.

Jaká by měla být role EU? Touto a dalšími otázkami se bude zabývat další veřejná diskuse Euractivu, která se koná v rámci Konference o budoucnosti Evropy.

Debata v Hradci Králové

Hosty byli Irena Moozová, ředitelka pro rovné příležitosti DG JUST, Adéla Horáková, právnička iniciativy Jsme fér, Lenka Králová, zástupkyně organizace Trans*parent a Kryštof Stupka, mladý delegát ČR v OSN. Debatu moderoval Luboš Palata z Deníku.

 Luděk Niedermayer
Niedermayer: Výroba klasických aut v roce 2035 v EU skončí. Lidem to ale pomůže

K diskuzi jste se mohli připojit v Centru celoživotního vzdělávání Knihovny města Hradce Králové (nutná registrace), a její záznam můžete shlédnout zde na webu nebo na FB Deníku.

Diskuze je i o vašich názorech a komentářích. Vkládat jste je mohli prostřednictvím aplikace Sli.do. Stačilo do prohlížeče na počítači nebo Vašem mobilním zařízení zadat adresu http://sli.do a poté kód #COFOE_LGBTQ.

Akce je organizována jako součást Konference o budoucnosti Evropy. Její realizaci podpořila Evropská unie. Mediálním partnerem události je Deník.