Předchozí
1 z 5
Další

Malá žena s velkým srdcem, to je Anna Musilová

Stále optimistická, veselá, usměvavá, obětavá, laskavá, plná neutuchající energie, taková je pětaosmdesátiletá Anna Musilová z Hranic. Majitelka Galerie M+M je ale především žena s velkým srdcem.

Část dětství strávila Anna Musilová v brněnském dětském domově. Se svým, již zesnulým, manželem, řezbářem Josefem Musilem vychovala dvě děti.

Několik let je členkou hranického společenského Klubu Panenka, dříve známého jako Kiwanis Club.

Do dneška si nenechá v Hranicích ujít jedinou výstavu či zajímavý koncert.

Anna MusilováZdroj: Deník / Liba Mátlová

Galerii M+M, která své prostory otevírá převážně amatérským či začínajícím výtvarníkům a hudebníkům, založila v Hranicích se svým manželem Josefem Musilem ve svém domě před 24 lety.

„Manžel vytvářel dřevořezby, tak jsme si řekli, že bychom je rádi vystavily. První výstava proběhla na Velikonoce roku 1995,“ objasňuje počátky.

S domem ale měli původně úplně jiné plány.

„Komunisté mému otci dům vyvlastnili, já jsem ho dostala zpátky v restitucích. S manželem a synem jsme zde původně chtěli vytvořit česko-anglické vzdělávací středisko, v roce 1993 už dokonce proběhly první přednášky. Město nám však žádost zamítlo," vzpomíná.

Anna MusilováZdroj: archiv Deníku


Anna Musilová obdržela před třemi lety Cenu Senior roku 2016 v kategorii Seniorka roku, kterou vyhlašuje Nadace Charta 77 v rámci svého projektu Senzační senioři. Podnět k nominaci na toto ocenění vzešel od senátorky Jitky Seitlová poté, kdy se s tehdy třiaosmdesátiletou seniorkou setkala osobně na jedné akci přímo v M+M.

„Moc si toho vážím, ale i tak si nemyslím, že dělám něco výjimečného, mě to všechno hrozně moc baví, takže já to vlastně dělám všechno pro svoji zábavu,“ řekla s laskavostí a humorem sobě vlastním Anna Musilová.

Anna MusilováZdroj: Deník / Liba Mátlová


Tohle není ale její jediné ocenění, které se jí dostalo. V roce 2005 obdržela také Cenu města Hranice za přínos kultury ve městě.

Ve svých 85 let je stále plná energie a plánů.

„Za ta léta mám kolem sebe tým lidí, kteří mi zůstávají věrni. Jsou to jak vystavovatelé, tak i návštěvníci a toho si velmi považuji. Někdy si říkám, jestli bych už s galerií neměla skončit, ale dokud chodí návštěvníci a dokud chtějí u mě vystavovat, tak to smysl má,“ zamyslela se
majitelka galerie.

Anna MusilováZdroj: Deník / Liba Mátlová


Anna Musilová hraje na klavír, na harmoniku a také ráda čte. Každoročně v galerii uspořádá více jak deset výstav, řadu koncertů a přednášek. Nedílnou součástí každoročního kulturního programu M+M je také zahradní slavnost nebo karneval pro děti.

Jaké je životní motto Anny Musilové, která v březnu 2019 oslaví své 86. narozeniny?

„Dělat věci, o kterých si myslíme, že mají smysl. Nedívám se do budoucnosti, ani do minulosti. Jsem ráda za současnost,“ řekla s úsměvem galeristka. 

Anna MusilováZdroj: archiv Deníku