Média a sociální sítě se v posledních dnech plní zprávami o tom, že obchodníci a restaurace odmítají přijímat platby kartou a vyžadují pouze hotovost. Zejména opoziční politici za tím vidí důsledek zrušení elektronické evidence tržeb (EET) a snahu obchodníků snížit si daně.

Hančova bouda na Benecku patří k místům, kde v Krkonoších nelze platit kartou
Bankám poplatky nedáme. Na krkonošských boudách potřebujete při platbě hotovost

„Podpora šedé ekonomiky, znechucení poctivých podnikatelů, odčerpání miliard ze státního rozpočtu a otrávení zákazníků českých provozoven,“ napsal například na twitteru poslanec za hnutí ANO Karel Havlíček.

Podle některých odborníků to ale tak jednoznačné není. Zejména kvůli tomu, že chybí potřebná data. Například ekonom z Metropolitní univerzity Praha Dominik Stroukal nabízí tři hypotézy, proč se se lidé setkávají s nápisem „cash only“.

Zaprvé je v Česku hotovost stále populární. Řada obchodníků se také snaží ušetřit na kartových poplatcích, které představují asi jedno až dvě procenta z transakce. „Jakkoliv ctím presumpci neviny, je v tom určitě i daňová optimalizace,“ nastínil třetí důvod Stroukal.

S odmítáním platebních karet se v poslední době setkává stále více Čechů. Ukazuje to průzkum agentury STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet. Tazatelé zjistili, že každý čtvrtý Čech se setkal s tím, že obchodníci přestali přijímat platební karty.

Platba kartou. Ilustrační snímek
Kartu, nebo hotovost? Důležité rady, jak neskončit na dovolené bez peněz

Výkonný ředitel Euronetu Ondřej Kozák si myslí, že řada obchodníků se snaží vyhnout karetním poplatkům. Obchodníci totiž byli nuceni k bezhotovostním platbám zavedením EET. „Jenomže obraty zejména v malých podnicích nebývají velké, takže poplatky za terminály a EET pokladny mohly být až devastační,“ poznamenal.

Poplatkům je ovšem možné se vyhnout, i když by transakce byly bezhotovostní. Podle ekonoma Stroukala cesta vede přes možnost plateb pomocí QR kódu. V takovém případě zákazník zaplatí převodem z účtu, což je zadarmo. „Například v severských zemích je takový způsob rozšířenější. Je to dáno kulturní zvyklostí,“ míní Stroukal.

Opozice doufá v návrat EET

Mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová zdůraznila, že v Česku neexistuje zákonná povinnost přijímat bezhotovostní platby.

„Dokud se tedy nezmění legislativa, zůstává na rozhodnutí provozovatele a na tlaku zákazníka si svým spotřebitelským chováním akceptování bezhotovostních plateb vynutit,“ konstatovala.

Platba kartou? V řadě českých barů a restaurací stále něco nemožného
Jen hotovost. Některé české hospody znovu odmítají brát platební karty

Představitelé hnutí ANO, které se bude snažit zasednout v příští vládě, doufají, že i návrat EET je stále ve hře.

„Naším cílem je shoda napříč oborovou a podnikatelskou veřejností o trvalém návratu k evidenci tržeb. Nepochybuji, že aktuální zkušenosti včetně boomu černých výplat na ruku, zhoršení podnikatelského prostředí i komfortu pro zákazníka, jsou dostatečným argumentem k tomu, aby se Česko zase vrátilo k filozofii nezvyšování daní a jejich řádného výběru. A to i díky EET,“ uvedla pro Deník šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Tři roky bez EET

EET je zastavená už tři roky. Zatím nejsou k dispozici žádná data ukazující poměr hotovostních a bezhotovostních plateb po jejím zrušení. Podle ministerské mluvčí Krušinové budou k dispozici až příští rok.