„Nejtepleji v neděli bylo v dolním a středním Polabí,“ podotkl Borovička. Celkem osm stanic zaznamenalo alespoň 35 stupňů. Vedle Doksan to byla Plzeň-Bolevec s maximem 36,2 stupně. Následují Kopisty v Ústeckém kraji s nejvyšší teplotou 35,7 stupně, na středočeské stanici Husinec-Řež bylo 35,4 stupně, Dobřichovice u Prahy a Dobřany u Plzně evidují shodně 35,2 stupně a v Plzni-Mikulce a Praze-Komořanech bylo rovných 35 stupňů.

Ve většině Česka překročí odpolední teploty 31 stupňů Celsia. Na jižní Moravě ale může být až 36 stupňů. Ilustrační snímek
Pozor na vysoké teploty, varují meteorologové. Na Moravě může být až 36 stupňů

Meteorologové vyhlásili výstrahu před vysokými teplotami i na pondělí. Ve většině Česka překročí odpolední teploty 31 stupňů Celsia. Na jižní Moravě ale může být až 36 stupňů, varování je tam proto s vysokým stupněm nebezpečí. Vysoké teploty čeká ČHMÚ i v úterý a ve středu, výstrahy budou postupně upřesňovat.

Tropické teploty v Praze - Podolí.Tropické teploty v Praze - PodolíZdroj: Deník/Radek Cihla

Kvůli suchému a teplému počasí platí v celém Česku až do odvolání zároveň výstraha před rizikem vzniku požárů. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

Hasiči zaznamenali desítky požárů 

V sobotu hasiči zaznamenali celkem 181 požárů, z toho více než polovina byla v přírodním prostředí. Také v neděli zasahovali u požárů polí nebo posekaných strnišť. Například u Libčevsi na Lounsku zasáhl oheň 20 hektarů pole, příčinou byla zřejmě jiskra od kombajnu. Problémy působily požáry i v železniční dopravě, několikrát hořelo v blízkosti trati, a provoz tak musel být přerušen.

Léto 2023 by mělo přát vodním radovánkám
Předpověď počasí na léto 2023: Modely slibují horko, Česko čekají i tropické dny

Například u Libčevsi na Lounsku dnes zasáhl oheň 20 hektarů pole, příčinou byla zřejmě jiskra od kombajnu. Problémy působily požáry i v železniční dopravě, několikrát hořelo v blízkosti trati, a provoz tak musel být přerušen.