Pondělí bude ještě velmi teplé a slunečné. Teploty překročí na mnoha místech letních 25 stupňů Celsia, chladněji bude na severovýchodě republiky s maximy kolem 22 stupňů. „Odpoledne se objeví pár přeháněk a bouřek, na většině území dnes ale nezaprší,“ uvedl ČHMÚ na svém facebooku.

V úterý bude přes Česko postupovat od západu studená fronta, která přinese přeháňky nebo bouřky na většinu území. Meteorologové varují před bouřkami, které mohou v úterý odpoledne zasáhnout pás od jižních po východní Čechy, Moravu a Slezsko. Ojediněle hrozí přívalový déšť a silný vítr. Výstraha platí od úterních 12:00 do 20:00.

Hrozí rozvodnění toků

Předpověď očekává, že v silných bouřích naprší až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční. Vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině a může lámat větve. Místy mohou padat i menší kroupy. Hrozí rozvodnění menších toků a zaplavení podjezdů a sklepů.

„Podle aktuální předpovědi budeme výstrahu upřesňovat, může dojít i ke zvýšení stupně nebezpečí pro východ a jihovýchod Moravy, právě kvůli četnější možnosti lokálního zatopení,“ uvedl ČHMÚ.

Ilustrační snímek
Víkend ve znamení letních teplot. Na Mělnicku vystoupala teplota až k 29 stupňům

Výstraha platí ve Středočeském kraji pro Čáslav, Kutnou Horu a Vlašim, pro jižní Čechy, dále pak pro oblast Kostelce nad Orlicí a Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji, pro celý Pardubický kraj, Vysočinu a pro jih Moravy, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Na východě a jihovýchodě mohou teploty v úterý ještě přesáhnout 25 stupňů, na západě ČR ale už budou maxima kolem 20 stupňů. Od středy už bude ve zbytku týdne převážně polojasno nebo jasno. Teploty se podle meteorologů ale jen výjimečně dostanou nad 20 stupňů. Naopak v noci mohou nejnižší teploty klesat i ke třem stupňům, ráno pak hrozí přízemní mrazíky.