Státníci přece nejsou občané. Varovná slova desítek vědců o ohrožení milionu druhů živočichů a rostlin, mizení korálových útesů či deštných pralesů vás neznepokojují?
To je politický marketing partičky vládních i nevládních úředníků a aktivistů. Od vzniku planety zaniklo asi šest milionů druhů a řada jiných vznikla. Jde jen o strašení veřejnosti.

Planeta tedy není ohrožena globálním oteplováním ani vymíráním druhů?
Když se podíváme na ČR, tak nejhorší ekologická situace byla koncem 80. let, kdy jsme měli tři tisíce mikrogramů síry ve vzduchu, a když jsme hráli fotbal, báli jsme se umýt nohy ve Vltavě, aby nám neslezly nehty. Kvalita ovzduší, vody a přírody se od té doby dramaticky zvýšila. Jestli ji něco ničí, tak ekologičtí magoři, kteří nechali rozmnožit kůrovce na celém území republiky.

Nezlepšila se dramaticky i díky politickému tlaku na podniky, aby odsiřovaly své povozy a vyráběly ekologicky?
To je jasné. Až někdo bude zvažovat skutky mého otce, tak tohle mu musí připsat k dobru. Jeho vláda byla jedna z nejekologičtějších v historii republiky, nejvíc investovala do odsíření elektráren atd.

Aby nedošlo k mýlce. Já miluju přírodu, bydlím v Peci pod Sněžkou, v životě jsem nevyhodil v lese papír, třídím odpad, neberu si igelitky v supermarketu, vodu piju z kohoutku a vedu k tomu i své děti. Člověk se má chovat k přírodě slušně a zodpovědně, ale řešením není politický aktivismus a prodávání emisních povolenek, když Čína a Indie pak stejně emitují do vzduchu dvěstěkrát víc sajrajtu.

Přesto mě nepříjemně zarazilo, když jste v pondělí uvedl, že světový vývoj nemá určovat šestnáctiletá puberťačka s diagnostikovanými poruchami, míněno Švédka Greta Thunbergová, kterou přijal i papež. Máte to zapotřebí?
Chtěl jsem se vymezit proti tomu, aby se vážné věci řešily marketingem. Každý mladý člověk ať věří, čemu chce. Je to hezké a já mu to neberu. Na druhou stranu lidstvo se má rozhodovat na základě faktů a vědecké pravdy.

Třeba studenti protestují právě proto, že si o tom něco přečetli nebo vyslechli ve škole a o přírodu se bojí.
No jo, ale když demonstrovali tady v Praze, bylo celé náměstí poseto svinstvem z nadnárodních řetězců. Být jejich maminkou, tak je ztřískám. Upřímně si myslím, že děti mají i v pátek chodit do školy. Když chcete být revolucionář, tak ok, ale musíte si rozmyslet, jestli to chcete dělat na plný úvazek jako V. I. Lenin, nebo chcete být lékař, chemik či právník.

Ve druhém případě holt musíte chodit do školy nebo do práce. Nejsem velký fanoušek toho, že se v pátek zatahuje škola a chodí se na náměstí s nápisem Klima. Můj útok byl proti politickému marketingu, který ze všech nesouhlasících dělá polofašisty, nikoliv proti té slečně, která je podle mě zneužívána.

A proto jste musel o ní mluvit jako o člověku s poruchou?
To jsem si vyhledal na Wikipedii, kde jsem se dověděl, že ta osoba je náchylná k tomu, být manipulovaná i manipulovat.

Zdůrazňovat, že má člověk handicap a používat to proti němu podle mě prostě není fér.
Když se veřejně angažujete, musíte s tím počítat. Půjde-li někdo po ulici a potáhne si za sebou zubní kartáček, bude říkat brum brum a za chvíli bude hlásat, jaké mají být daně v ČR, tak si s dovolením ponechám jistý odstup a raději si poslechnu nějakého skutečného odborníka, to se na mě nezlobte. Jinak té dívence přeji, aby byla šťastná, ale určovat světovou průmyslovou politiku podle mě nemá.

Vedl jste elitní gymnázium. Není tím dáno, že jste na straně těch, kteří dostali do vínku nadání a vysoké IQ, zatímco k těm jakkoli postiženým máte nedůvěru a raději byste je všechny poslal do speciálních škol?
Já sám jsem na svět přišel s handicapem, čili k těmto lidem žádnou nedůvěru nemám. Asi jste si všimla, že na zahájení Trikolóry byli tři nebo čtyři lidé na vozíčku. Patřím k těm a myslím, že lidé to cítí kteří si váží všech, kdo se poctivě živí, a nemusejí to být bůhvíjací intelektuálové. Byl tam i pán, který vyrábí v rodinné firmě hoblíky, a mně to přijde stejně skvělé, jako když někdo vymyslel něco 3D modernistického.

Tvrdíte, že se rád opíráte o fakta, pak ale nechápu, proč jste tvrdošíjně proti inkluzi, když ve Finsku, kde mají vynikající vzdělávací systém, patří k jeho pilířům?
Nesouhlasím s vámi. Finsko má trošku lepší školství než třeba Řecko díky dlouhodobé vzdělanosti obyvatelstva a bohatosti země, která do školství investuje hodně peněz, ale s inkluzí to naprosto nesouvisí.

Mají tam i speciální školy, ale prostupnost s běžným školstvím je vysoká a snahou všech je pomoci každému dítěti k co nejlepšímu výsledku.
Inkluzi jsem přede dvěma roky věnoval hodně času, ta debata už proběhla, dopadla jednoznačně: čeští učitelé a opravdová odborná veřejnost nic takového nechtějí. Nejstarší českou politickou stranu paní exministryně školství Valachová málem vyhnala ze sněmovny a je smutné, že ačkoli lidé volili jinak, nová vláda s tím nic nedělá.

K normálnímu světu podle vás patří i to, aby rodinu tvořili máma, táta a děti. Copak to tak funguje?
Všichni, tedy dva, poslanci Trikolóry podepsali návrh ústavního zákona, aby manželství bylo svazkem muže a ženy. My si myslíme, že když se narodí miminko, je ideální, když tam má maminku, tátu, babičku a širší rodinu. To je podle nás pro děti nejlepší a pro společnost nejzdravější. To, že se mnoho rodičů rozvádí, je samozřejmě smutné. Plně také respektuji, že spousta mladých lidí do manželství nevstupuje, početí odkládá, nebo děti dokonce ani nechce.

Třeba já jsem se také nechtěl znovu ženit a mít páté dítě se třetí ženou, mám už nějaký věk. Chápu tedy, že někdo takové rozhodnutí udělá v pětatřiceti a žije sám, jinak, nebo s partnerem stejného pohlaví. Všem přeju štěstí a úspěch. Ale když má stát něco chránit, tak by to měla být rodina klasického typu, nejlépe ještě s prarodiči.

Vrátím-li se k vaší tezi, že hodnoty vytváří člověk, který pracuje a platí daně, tak by mě zajímalo, co chcete udělat s přebujelou byrokracií? Všechny strany slibovaly, že s ní skoncují, ale nestalo se nikdy nic.
Nemyslím si, že by to pro ně byla až taková priorita. Sněmovna se klidně tři dny hádá o jednací řád nebo se zastaví kvůli tomu, že nějaký pochybný týpek má být předsedou jakési přiblblé komise, ale nezastaví se kvůli daním. Strany se už jen brání proti nesmyslům jako EET, ale nejdou do toho aktivně. To už bychom se ale dostali k otázce, jestli ty pravicovější strany měly jít do vlády a daně snížit.

A měly jít do vlády s Andrejem Babišem?
Myslím, že smyslem politiky je vládnout. Kdyby tam byly, inkluze už mohla být zrušená a daně snížené, protože ANO žádný program nemá. Ale už je to pryč, nerad se vracím k věcem, které jsou rozhodnuté.

Pochopila jsem správně, že vám by nevadilo vládnout s ANO?
To jste pochopila špatně. Ještě jsme nezfalšovali ani jeden průzkum a nemáme žádné volební výsledky, takže je předčasné se bavit o tom, kdo s kým bude vládnout. My chceme prosadit co nejvíc z našeho programu. Pokud jde o zrušení inkluze, tak mi bude jedno, se kterými poslanci to prohlasujeme.

Třeba s Marťany?
Třeba s Marťany, zní to blbě, ale je to tak. Když chcete být svatý, máte jít do kláštera nebo být novinář, ale smyslem politiky je lidem doručit to, co jste jim slíbili, že zrušíte nebo zavedete.

Uvedl jste, že přišel čas, kdy si občané mají vzít svoji zemi zpátky. Možná totéž si přejí statisíce lidí na demonstracích proti Andreji Babišovi. Jak je vnímáte?
Byl bych radši, kdyby si lidé vzali zemi zpátky ve volbách, ale naprosto chápu právo každého být rozčilený a demonstrovat. Myslím, že na Václaváku byla spousta sympatizantů Trikolóry i jejích zakládajících členů. Co k tomu říct? Vlády se v parlamentní demokracii svrhávají v parlamentu nebo dávají demisi, když ztratí většinu.

Když jsou ovšem protesty dlouhodobé a masové, v parlamentu to častokrát odezvu najde, nějaká strana vystoupí z koalice a je hotovo. Za sebe bych rád ctil zastupitelskou demokracii a fakt je, že hnutí ANO vyhrálo poslední šestery volby.

Kdo je Václav Klaus mladší: 
* Narodil se 10. září 1969 v Praze.
* Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor matematika – geografie.
* V letech 1998 až 2014 byl ředitelem soukromého Gymnázia PORG v Praze a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě.
* V roce 2002 vstoupil do ODS, o sedm let později z ní odešel. V roce 2016 se opět stal členem ODS.
* V říjnu 2017 byl zvolen poslancem, předsedal sněmovnímu školskému výboru.
* Letos v březnu byl z ODS vyloučen kvůli srovnání přijímané legislativy EU s židovskými transporty i podpoře kandidáta SPD Ladislava Jakla.
* V červnu 2019 založil hnutí občanů Trikolóra.