Soudní dokumenty nicméně neuvádí, jak dlouho mohli být Kellner s Harmsem naživu, jaká byla příčina jejich úmrtí a zda mohli být zachráněni v případě rychlejší reakce.

Kellner a ostatní se na Aljašce věnovali heliskiingu, při němž účastníky vysadí helikoptéra na hřebeni či vrcholku hory a oni pak sjíždí na lyžích či na snowboardu dolů, kde je stroj zase vyzvedne. Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci loni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.

Fotografie znázorňuje místo, kde vrtulník narazil do hory poblíž ledovce Knik. Poté se řítil několik set metrů dolů po svahu dolů.
Vyšetřovatelé: Vrtulník s Kellnerem před nehodou manévroval těsně nad hřebenem

Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou.

Horváth nyní žaluje firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě, mezi posledním obdrženým signálem od helikoptéry a upozorněním záchranářů na mimořádnou situaci totiž uplynuly asi dvě a půl hodiny.

Horváthova americká právnička Tracey Knutsonová v žalobě popisuje, čím si musel český snowboardista a Kellnerův fotograf projít. "Byl uvězněný v pomačkané helikoptéře, která byla plná sněhu, leteckého paliva a krve," stojí v dokumentu.

Čtyři dny v kritickém stavu 

Horváth po nehodě strávil týden v jedné z aljašských nemocnic, která po čtyři dny uváděla, že se nachází v kritickém stavu. Podle Knutsonové měl zlomená žebra a vykloubená obě kolena, která mu museli lékaři operovat. Utrpěl rovněž omrzliny na rukou, kvůli nimž mu museli amputovat některé prsty na pravé ruce a všechny prsty na levé ruce.

"Kromě traumatu, kterým bylo okamžité úmrtí dvou jeho společníků a pilota, si musel pan Horváth prožít také smrt dvou společníků, kteří čekali na záchranu," píše se v žalobě.

Pražské sídlo společnosti PPF zesnulého podnikatele Petra Kellnera
Válka zasáhne i firmy zemřelého Kellnera. V Rusku mohou přijít o miliardy

Na společnost Soloy Helicopters míří také další žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdí, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti a provozní firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu.

Firma Soloy Helicopters v prohlášení uvedla, že nemůže komentovat probíhající soudní spory. Horváthovu žalobu se však podle sdělení snaží vyřídit mimosoudním vyrovnáním, jehož detaily nechtěla komentovat.