Osm postav, které se pohybují po pódiu, však ve skutečnosti nejsou členové mafie, ale odvážné soutěžící. Organizátoři soutěže se totiž rozhodli, že letošní ročník trochu oživí netradičním úvodem a zaměřením na módu z meziválečného období.

„Byla to taková spontánní reakce na nápad, který přišel. Některá děvčata byla sice hodně překvapená, protože něco takového asi nečekala. Všichni se ale nakonec svých úkolů zhostili výtečně,“ sdělila úvodem Blanka Šturalová, ředitelka Domu dětí a mládeže v Hranicích, který soutěž každoročně pořádá.

Volba nové miss Hranicka se odehrála před zraky stovek diváků v pátek 13. března. Slavnostnímu večeru na pódiu Sokolovny však předcházela více než dvouměsíční náročná příprava.

Dívky se učily, jak správně vystupovat na veřejnosti, chodit po pódiu a okouzlit tím diváky a porotu, nebo co nejlépe mluvit do mikrofonu. „Měly jsme pořád tréninky, i během jarních prázdnin. Náročná byla také sestava aerobiku, v podstatě na nic jsem neměla čas. Těším se, až to budu mít všechno za sebou,“ přiznala během pátečních příprav jedna ze soutěžících Nikola Machačová.

Italská kuchyně u soutěžících vítězí

Kadeřníci, vizážisti i choreograf měli od pátečního rána napilno. Dívky rozmýšlely, jaký účes bude ten nejlepší a trénovaly na pódiu i v šatně do poslední chvíle před zahájením.

„Choreograf Petr Münster uděluje našim kandidátkám poslední rady. Nácvik tady v Sokolovně je totiž úplně jiný, než v jiném prostředí. Některé dívky tak zjistily, že bohužel nejsou tak stoprocentně připravené, jak by si přály,“ komentovala Blanka Šturalová.

Několik minut před začátkem večera panovala v zákulisí nervozita a napjaté očekávání. Některým nechyběl úsměv na rtech, jiní však měli pocit, že všechno, co se v uplynulých týdnech naučili, jakoby najednou zapomněli.

Šatna posloužila jako italská restaurace. Některé soutěžící se na poslední chvíli občerstvovaly pizzou, jiné dávaly přednost špagetám. „Abych řekla pravdu, necítím se nijak,“ řekla Alžběta Bouchalová. Její pocity však byly rozporuplné. „ Ale jo, normálně, všechno v pohodě,“ dodala po chvíli.

Téměř tříhodinová show odstartovala krátce po 17. hodině. V devítičlenné porotě zasedl například vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky Hranice Petr Čech nebo redaktorka hranického televizního vysílání Monika Bartošíková. „V porotě jsem poprvé a asi to bude hodně náročné a obtížné zvolit tu nejlepší Dívku roku. Je jasné, že se všechny budou snažit zapůsobit co nejlépe. Někomu se povede lépe volná disciplína, jiná zas zaboduje třeba s aerobikem,“ uvedla porotkyně.

Trocha fantazie ve volné disciplíně

Soutěžící se nejprve jednotlivě představily porotě a publiku. Nechyběla ani první přeřeknutí a nedorozumění, která však děvčata zvládla na jedničku.

Volné ruce s výběrem představení dostaly dívky ve volné disciplíně. Nejčastěji děvčata předváděla různá taneční vystoupení, diváci se však dočkali i zajímavých kousků v podobě vystoupení se stuhou, hiphopové scénky Kamarádi nebo reklamy na prací prášek, v rámci které se na pódiu představili i dva roztomilí pejsci.

„To, že vystoupím se psy, mě napadlo hned na začátku. Nic jiného mě nezajímá tolik, jako oni,“ sdělila soutěžící s číslem pět Alžběta Jagošová. Za volnou disciplínu ve svém provedení sklidila velký obdiv poroty a potlesk publika.

Celkem čtyři soutěžní části byly odděleny dalším kulturním programem. Představila se například taneční skupina Great z Lipníku nad Bečvou, hranická hiphopová skupina May Be Barbory Hořínové, skupina břišních tanečnic z Domu dětí a mládeže a úspěšné hranické mažoretky Pomněnky.

Pátek třináctého a neposlušné šaty

„Cítím se celkem dobře, trému nemám. Zatím jsem nic nezkazila a to nejhorší, tedy úvodní představení, mám už za sebou,“ sdělila zhruba v polovině večera soutěžící Marie Ráblová. Kromě představení publiku panovaly mezi kandidátkami na titul Dívka roku 2009 obavy z rozhovoru s moderátorem.

„Nechtěli jsme, aby byla soutěž každý rok stejná. Děvčata jsou letos také celkem mladá, je jich dost, kterým je teprve třináct, což je nejnižší věková hranice pro tuto soutěž a rozhovor s moderátorem by mohl být celkem náročný,“ uvedla ředitelka Domu dětí a mládeže. Jak dále dodala, termín soutěže v pátek třináctého nebyl záměr, ale náhoda. „Ani na to nemyslím a na výkony dívek to taky určitě nemá vliv,“ řekla.

Letošní třetí soutěžní disciplínou byla sestava aerobiku. Na pódiu tancovaly vždy dvě soutěžící dívky spolu s Blankou Šturalovou mladší, která dívky na aerobik připravovala několik týdnů.

Poslední body mohla porota přidělit za módní přehlídku. Chůze v šatech však dělala v zákulisí některým značné problémy. „Koukni, já si po těch šatech šlapu, musím si je držet a to vypadá blbě,“ stěžovala si svým kamarádkám jedna ze soutěžících. „Ale ne, máš to v pohodě, neboj se,“ povzbuzovali dívku přátelé.

Kdo nakonec zvítězil?

Zatímco na pódiu probíhala zajímavá módní přehlídka salonu Brigita, organizátoři poctivě počítali hlasy diváků a body poroty. Několik minut po půl osmé přišel moderátor večera Martin Jakůbek před diváky s informací, že vyhlášení výsledků může začít.

První obdarovanou dívkou byla Veronika Žaganová. Ta si získala největší sympatie čtenářů Hranického deníku a Hranického týdne a z rukou šéfredaktora Ivo Vysoudila tak mohla převzít poukázku na relaxační pobyt v lázních.

Svým šarmem, úsměvem i výborným vystupováním nejvíce okouzlila diváky v sále soutěžící s číslem 1, čtrnáctiletá Alžběta Bouchalová z Opatovic.

Napětí mezi diváky, ale především mezi samotnými soutěžícími rostlo. Okamžik, kdy bude o vítězce večera rozhodnuto, se blížil s každou ubývající vteřinou. Díky bodům poroty si titul druhé vicemiss zasloužila čtrnáctiletá Nikola Machačová z Hranic. „Úplně mě to dostalo. Vůbec jsem nečekala tak hezké ceny, jsem opravdu spokojená,“ sdělila Nikola pár minut po vyhlášení.

Nejen u našich čtenářů, ale i u poroty zabodovala Veronika Žaganová, která si odnesla titul první vicemiss. V publiku jí podporovala nejen nejbližší rodina, ale i několik spolužáků. „Jsem hrozně moc ráda. Nečekala jsem to,“ komentovala svůj úspěch Veronika.

Titulem Dívka roku 2009 se může pyšnit čtrnáctiletá Kristýna Šimová z Hranic. Korunku, která symbolizuje nejkrásnější dívku Hranicka pro letošní rok, obdržela přímo z rukou loňské vítězky Markéty Kovalové, spoustu cen a gratulace přijala od starosty Hranic Miroslava Wildnera.

Kristýna ve svůj úspěch těsně před vyhlášením vůbec nevěřila. „Cítím se zle, vůbec se mi to nepovedlo. Ve volné disciplíně se mi zamotala stuha. Všichni sice říkají, že to nebylo vidět, ale já jsem to viděla, cítila a úplně jsem to zkazila,“ stěžovala si výherkyně.

Po vyhlášení výsledků se její nálada pochopitelně obrátila. „Nevím, jsem šťastná. Moc se mi líbí korunka. Jsem opravdu spokojená. V koutku duše jsem trochu věřila, že bych nějakou cenu mohla získat, ale s vítězstvím jsem rozhodně nepočítala,“ řekla nová Dívka roku zatímco se objímala a oslavovala uprostřed pódia se svými kamarády, známými a nejbližšími.

Spokojenost převládala po soutěži nejen u soutěžících, ale i u přítomných diváků. „Bylo to fakt bezvadný, mnoho tance a zábavy, navíc jsme se dozvěděli, jaké oblečení se bude nosit letos v létě,“ zhodnotila jedna z přítomných divaček Verča Duchoňová.

Soutěž ovšem ještě zdaleka nekončí. Nejlepší dívky postupují do dalšího kola, kde loňské vítězky slavily další úspěchy. Pokud budou mít štěstí, budou mít možnost prezentovat se dál jako mladé modelky.