Výrazně se zvýšil i počet uchazečů, kteří hledají uplatnění déle než půl roku. Dlouhodobě nezaměstnaných nyní přibylo na 231. „Úřad evidoval v srpnu na 3712 lidí, kteří nemůžou najít dlouhodobě uplatnění,“ upřesnil poslední údaje vedoucí odboru trhu práce Jaroslav Karlík.
Nejvíce lidí bez práce zůstává i nadále na Kojetínsku, kde už míra nezaměstnanosti pokořila magickou hranici 14 procent. Nejméně je jich pak na Hranicku, a to 9,2 procent.
Podle Karlíka zatím neexistují signály o tom, že by velké firmy na Přerovsku chystaly další vlnu propouštění. „Očekáváme sice, že bude mít nezaměstnanost nadále stoupající tendenci, vzestup ale bude nižší než v prvním pololetí,“ je přesvědčen. Velké společnosti v Přerově jako Meopta Optika nebo Kazeto, které ještě počátkem roku doslova bojovaly o přežití, mají to nejhorší za sebou.
„Do konce roku už nechystáme žádné masivní propouštění. Z celkového počtu 2530 zaměstnanců jich máme nyní na 2030, takže jsme snížili stav o pět set lidí. To byl limit, který jsme si na jaře stanovili. Vlnu snižování míst se nám už podařilo zastavit,“ shrnul zástupce generálního ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.
Přerovský magistrát zprostředkoval od července práci asi čtyřem desítkám lidí, kteří jsou dlouhodobě bez místa. Nezaměstnané k tomu totiž tlačí nový zákon, podle něhož můžou jejich sociální dávky spadnout až na výši existenčního minima, pokud se nebudou snažit najít uplatnění.
„Patnáct lidí nyní pracuje u Technických služeb města Přerova, pět jich našlo místo ve zdejší oblastní charitě a čtrnáct pak v pobočce Červeného kříže v Přerově. Tři využívá Armáda spásy a pět lidí pomáhá při rekonstrukci zimního stadionu,“ uvedl Boleslav Buš z odboru sociálních služeb a zdravotnictví přerovského magistrátu.
Nezaměstnanost na Hranicku roste
Koncem července dosahovala na Hranicku míra nezaměstnanosti 8,9 %, k poslednímu srpnu už 9,2 %. Teď je ještě o něco vyšší.
„Začátkem září jsme zaznamenali významný nárůst nezaměstnaných proto, že k nám ze škol přišla celá řada absolventů. V minulém týdnu se nám do evidence nahlásilo více než sto nových lidí, včetně těch, co v červnu dokončili školu,“ řekl vedoucí hranické pobočky úřadu práce Pavel Remeň.
„Někteří našli práci okamžitě, ale asi osmdesát z nich si na ni bude muset nějakou dobu počkat,“ dodal.
V loňském roce se absolventi na úřad práce hlásili jen výjimečně. Pokud už se zaregistrovali, pak jen na velmi krátkou dobu.
„Z tohoto pohledu byl loňský rok jedním z nejúspěšnějších,“ podotkl k tomu Remeň a dodal, že letos mají problém najít si práci absolventi ze kteréhokoliv oboru.
Fenoménem jsou podle Remeně také lidé, kteří se na úřadě práce evidují poprvé nebo po velmi dlouhé době. „Dříve jsme tady měli stejné tváře,“ zdůraznil kontrast roku letošního s roky předchozími hranický vedoucí.
Kateřina Kapková a Petra Poláková-Uvírová