„S myšlenkou adopce na dálku přišla naše spolužačka Lucie Ježková. Ta s touto aktivitou měla zkušenosti už ze střední školy, kterou studovala, a její nápad se ostatním velmi líbil,“ vysvětlil student nástavbového oboru se zaměřením na podnikání Střední školy gastronomie a služeb v Přerově Václav Zatloukal.

Nadace Adra, kterou studenti oslovili, zaslala dotazník, ve kterém si třída mohla sama určit, jaké dítě by chtěla podporovat.

„Naším adoptovaným synem se nakonec stal Jetmir Maliqi z Kosova. Žije ve vesnici Dobratim, asi sedm kilometrů od města Podujeva. Jeho rodinu tvoří maminka a další tři sourozenci. Maminka je nezaměstnaná a jejich sociální situace je velmi špatná. I když žijí v domečku, všichni přebývají jen v jedné místnosti, a to z důvodu úspory při vytápění,“ popsal životní podmínky adoptovaného chlapce student Zatloukal.

Adopce na dálku spočívá v podporování chlapce, nikoliv však finančními prostředky. Právě tato myšlenka se studentům zalíbila. Je jim sympatické, že mohou pomáhat konkrétnímu dítěti, kterému mohou dát šanci na lepší život.

„Sbírek je v současné době mnoho a důvěra v ně klesá. V tomto případě však víme, že oblečení bude nosit ten, koho jsme si určili. Počítáme s tím, že od chlapce dostaneme dopis a fotografie, které budou odezvou na naši snahu,“ vysvětlil Václav Zatloukal.

Sbírku na chlapce vyhlásili studenti minulý týden. „Byli jsme překvapeni, kolik spolužáků projevilo zájem zapojit se do sbírky. Nebyli to však jen studenti, kteří něčím přispěli, ale i pedagogové,“ prozradil student střední školy Václav Zatloukal.

Studentům se podařilo nashromáždit ošacení, školní a hygienické potřeby. V balíku se však objevily také sladkosti a hračky, které jej mají potěšit. „Bylo nám řečeno, že balík by měl mít hmotnost 20 až 25 kilogramů. Do tohoto limitu jsme se ale nevešli, naštěstí nám byla udělena výjimka,“ doplnil student.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika