V té se bude konat další ročník dětského vánočního jarmarku.

Dárkové zboží jako keramika, šperky, kosmetika, čaje, hračky či vánoční dekorace a stromky, tak bude zhruba vypadat nabídka prodejců na letošních předvánočních trzích.

„Snažili jsme se vybírat stánky tak, ať je nabízené zboží opravdu vánoční a reprezentativní. Zcela jsme vyloučili prodejce triček, spodního prádla a podobných, což jsou věci, které si obyvatelé Hranic běžně koupí v normálních obchodech,“ uvedl k letošním trhům Martin Kapek z Městského kulturního zařízení, které má organizaci trhů na starosti.

Stánků by mělo být přes čtyři desítky.

„Samozřejmě nebude chybět pestrá nabídka občerstvení, jak už bývá na trzích zvykem,“ dodal Kapek.

Trhy budou po oba dny trvat od 10 do 19 hodin a odpoledne je vždy doprovodí kulturní program.

„Hlavní akcí bude ve čtvrtek v 17 hodin slavnostní rozsvěcování vánočního stromku,“ upřesnil Kapek.

Podle ředitele společnosti Ekoltes Milana Vinklera by se letos neměly opakovat loňské komplikace, kdy se elektrická síť na náměstí neunesla nápor během rozsvěcování stromku, a ten se kvůli tomu rozzářil až s dvouhodinovým zpožděním.

„Letos jsme na to připraveni, strom bude připojen k síti separátně, máme kvůli tomu i zvláštní smlouvu se společností ČEZ,“ sdělil Vinkler.

Samostatné zapojení souvisí i s tím, že se letos bude strom rozsvěcovat každý den dříve.

„Bude to už ve tři hodiny. Předtím se strom zapínal spolu s veřejným osvětlením až někdy kolem půl páté večer,“ dodal Vinkler.

Dětský jarmark ve dvoraně

Další velkou akcí bude páteční dětský jarmark ve dvoraně hranického zámku. Na něm se pravidelně představují školy a školská a sociální zařízení z Hranic a okolí.

„Letos zde bude mít své stánky devět škol, zároveň zde vyhlásíme výsledky soutěže o nejkrásnější vánoční ozdobu, kterou jsme uspořádali pro děti z místních mateřských škol,“ informovala Jana Malátková z Domu dětí a mládeže v Hranicích.

Do soutěže se podle jejích slov přihlásilo šest mateřských škol s celkem 53 výtvory. „Soutěžní práce budou zdobit stromeček uprostřed dvorany, vítěze vyhlásíme a oceníme v pátek v 16 hodin,“ podotkla Malátková.

Samotný jarmark začne ve 13 hodin vystoupením mažoretek Poupata a folklorního souboru Rozmarýnek.

„Do 17 hodin bude probíhat sbírka ve prospěch projektu Pomozte dětem. Její výtěžek pomůže dětem do 18 let, které nemají možnost strávit Vánoce tak dobře jako ostatní,“ dodala Malátková.

Kulturní program předvánočních trhů v Hranicích

Čtvrtek 1. prosince

Od 14 hodin – vystoupení žáků a souborů ZUŠ Hranice
– pohádka O princeznách a drakovi v podání Divadélka Tilia

17 hodin – projev starostky Radky Ondriášová

17.10 hodin – Hranický dětský pěvecký sbor

17.45 hodin – Abba Revival

Pátek 2. prosince

Od 14 hodin – vystoupení žáků a souborů ZUŠ Hranice

16 hodin – koncert skupiny HostBand

18 hodin – Hudecká muzika Franty Kopeckého