Ty se pro širokou veřejnost konaly také v Soběchlebích a Býškovicích.

Výstava v Soběchlebích byla otevřená prakticky po celou sobotu i v nedělních dopoledních hodinách.

„Zájem o výstavu a prodávané zboží je každoročně veliký. Nejsou tady jen místní obyvatelé, přijeli i lidé z Hranic, z Přerova nebo od Olomouce. Skoro nestíháme prodávat," řekla v sobotu k soběchlebské výstavě jedna z organizátorek Eva Polcarová.

Akce v tamním kulturním domě se letos konala už počtvrté a díky předcházejícím ročníkům si v okolí vysloužila slušný ohlas.

„Rychle se to po okolí rozneslo. Kromě vystavovaného zboží tady ale máme i doprovodný program. Děti ze školky s paní učitelkou vytváří svícínky a pod vedením dvou dalších organizátorek si každý návštěvník může udělat svůj adventní věnec. Zájem je veliký. Obávám se, že počet připravených věnců nebude stačit," dodala Eva Polcarová.

Podle jejích slov šly nejvíce na odbyt tradiční perníky a vánoční hvězdy, prostřednictvím kterých kupující pomáhají nemocným dětem.

„Vánočních hvězd jsme ráno měli sedmdesát, teď už nemáme ani jednu," přiblížila v sobotu kolem patnácté hodiny.

Býškovice: bílá a stříbrná

Tradici a velkou oblibu si nejen mezi místními lidmi získává také vánoční výstava v býškovickém minimuzeu. V prostorách opravené školy se program letos uskutečnil už potřetí. Tentokrát se nesl v tématu Tichá noc.

„Trendem letošních Vánoc je bílá a stříbrná. Hledali jsme proto téma, které by to vystihovalo. Vše jsme se také s tímto tématem snažili sladit," uvedla jedna z pořadatelek Jitka Šrámková.

Také v Býškovicích mohli lidé přijít jak v sobotu, tak i v neděli.

„Své vystoupení tady v sobotu předvedly místní děti z Býškovic. Mělo to velký úspěch, místnost se naplnila lidmi," dodala Jitka Šrámková k letošní novince.

Návštěvníci si v minimuzeu mohli tradičně posedět u vánoční kávy a obdivovat vystavené řemeslné výrobky, nazdobené cukroví a jiné předměty s adventní a vánoční tématikou.

Otevřená byla pochopitelně také druhá místnost, která zobrazuje zvyky a užívané předměty předků z minulých století. Výstavu i letos přichystal místní spolek Ženy Býškovice.