„Air-Auto-Moto Veteranfest se koná po covidové pauze a při konání podobných akcí je vždy alfou a omegou počasí. To se příliš nevydařilo, takže dopoledne přišlo o něco méně lidí. Odpoledne už to ale bylo setkání se stovkami návštěvníků, na jaké jsme byli v minulosti zvyklí. Historických vozidel a motocyklů dorazilo asi sto dvacet,“ řekl Jiří Zemánek z Oldtimer Clubu Helfštýn, který akci pořádá.

První projekt z participativního rozpočtu: nové hřiště na plážový volejbal na hranické plovárně
Hraničtí vyberou, na co půjde milion korun. Participativní rozpočet je zpět

Na letišti byly k vidění historické motocykly, ale také nablýskané stařičké automobily nebo předválečné bicykly. „Jsem rád, že dorazil majitel motocyklu Indian 600 z roku 1927 v původním stavu, což je velice pěkný stroj. Lidé mohou obdivovat také skupinku tří motocyklů Ariel 500 OHV, motorku Douglas 600 z roku 1929 a spoustu jiných krásných mašinek. Opravdovou raritou je letos replika parního motocyklu americké výroby z roku 1868,“ vyjmenoval Jiří Zemánek.

Oku lahodily také historické automobily domácích i zahraničních výrobců. Největšímu zájmu se těšily luxusní automobil Bentley Special nebo vůz anglické výroby Morris z roku 1927, k vidění byly ale i značky Buick nebo Mercedes Benz. Na předváděcí rampě se představily i klasické pragovky, aerovky a tatrovky.

Gentleman traktorem, dáma kabrioletem

Hned několik kousků ze své sbírky zapůjčil na akci majitel veteránů František Sigmund.

„Z motorek je to NSU z roku 1930, ale mám tu také traktor Zetor 25A z roku 1960, který je rodinným klenotem mého tchána. Je po opravě a stále jezdí. Jel jsem na něm po ose z Hustopečí nad Bečvou a cestou ho musel opravovat, protože mu málem uletěla kola. Manželka přijela v otevřeném anglickém kabrioletu MG z roku 1960 a další vůz, který tu máme, je Morris Oxford, což je velká hranatá limuzína,“ přiblížil.

Makču Pikču, tento půvabný a exoticky znějící název nese zajímavé arboretum v obci Paseka na úpatí Nízkého Jeseníku.
Tip na výlet: Už jste byli na Makču Pikču? I na Moravě máme kousek Ameriky

Kolona veteránů se vydala z letiště kolem půl druhé odpoledne na spanilou jízdu obcemi a jedna ze zastávek byla v Kelči, kde se konala krátká výstava. Pak se veteránská vozidla vrátila zase na letiště.

V odpoledních hodinách se zde konala letecká show a lidé mohli obdivovat akrobatické kousky pilotů. Nebe nad Drahotušemi brázdily například letouny Zlín Trenér, JAK-55M nebo Z-526.