Významným hostem, jehož jméno slibovalo úžasnou leteckou podívanou, byl legendární akrobatický pilot Petr Jirmus. V letecké akrobacii má na svém kontě dva tituly absolutního mistra světa a pyšní se i dvěma tituly mistra Evropy. Stal se také čtyřikrát mistrem naší republiky.

Na drahotušské letiště mířili v sobotu už od rána stovky fandů a obdivovatelů veteránů z širokého okolí všech věkových kategorií. S návštěvností byli díky slunečnému počasí pořadatelé spokojeni.

Slavnostní otevření infocentra o Hranické propasti
Nové infocentrum o Hranické propasti praskalo při otevření ve švech

Na obrovské ploše drahotušského letiště byla k vidění řada klasických poválečných vozů a motocyklů ze šedesátých a sedmdesátých let i těch předválečných.

„Počasí nám přeje a návštěvníci i účastníci přehlídky stále jezdí a přicházejí. Nejstarší vozidlo zde máme Fiat Zero roku 1912, je tady překrásné Bently a i z motocyklů se nám tady sešly nádherné skvosty, jako čtyřválcový motocykl FN z roku 1924 o obsahu 750, taky dvojválcový Harley Davidson 1000 z roku 1928 nebo Matchless, vyrobený v roce 1924,“ vyjmenoval jen pár těch nejzajímavějších kousků šéf pořádajícího Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Novinkou letošního Veteránfestu byla přehlídka starých jízdních kol, jejichž majitelé se představili v dobových kostýmech.

„Sešlo se nám tady asi na třicet těchto skvělých bláznů, kteří si pak na kole vyjedou na náměstí do Drahotuš, odkud se vydají přes Rybáře do Hranic a zpět ,“ doplnil s úsměvem a nadšením Jiří Zemánek.

Ivo Lesák, místostarosta Hranic
Tranzitní dopravu musíme dostat mimo město, říká místostarosta Ivo Lesák

Jirmus: Kdo by odolal

Velkou pozornost mezi návštěvníky vzbudila Tatra 12 Targa Florio z roku 1925, vyrobená pro sicilský závod Targa Florio. Ve své třídě jej vyhrál právě s tímto vozem legendární závodník Josef Věřmiřovský. To, že současný majitel vlastní tak slavný vůz, se dozvěděl Pavel Zábran z Ostravy až později.

„Auto jsem koupil asi před 40 lety jako hromadu šrotu od jednoho pána z Valašského Meziříčí a teprve až časem jsem zjistil, že je to originál. Chybělo na něm spoustu věcí, tak jsem na něm bylo mnoho let práce,“ zavzpomínal Pavel Zábran, který potvrdil, že Josef Věřmiřovský na něm dokázal jet 120kilometrovou rychlostí. „Já jen sto patnáct,“ doplnil s úsměvem.

Poté, co veteráni vyrazili na spanilou jízdu po okolí, patřila obloha letecké show. Akrobatické kousky s obrovským obdivem a také respektem sledovaly desítky fanoušků Petra Jirmuse a zkušebního pilota a známého akrobata Richarda Ponížila.

Stále aktivní pilot Petr Jirmus byl pozváním Oldtimer clubu Helfštýn na Veteránfest nadšený.

Letní kino v Hranicích
Letní kino v Hranicích startuje, tady je program

„Kdo by odolal, zalétat si na takových skvělých strojích,“ řekl krátce po přistání Přerovskému a hranickému deníku Petr Jirmus, který působil i ve vládní letce bývalého prezidenta České republiky Václava Havla.