„Program na letišti je celodenní a zahájí jej v 10 hodin akrobatický skupinový průlet. Po něm se koná odborná a divácká soutěž elegance, během níž se vozidla představí veřejnosti na rampě,“ přiblížil pořadatel Jiří Zemánek z Oldtimer clubu Helfštýn. Výstavu historických vozidel zpestří také taneční vystoupení skupiny Line Rose.

Historická vozidla projela Hranicemi, 28. dubna 2024
Hranicemi projely veteránské skvosty. Co dalšího se chystá v květnu?

Nablýskaní veteráni se vydají kolem půl druhé odpoledne na spanilou jízdu, která zamíří do Drahotuší, Hranic, Milotic nad Bečvou, Hustopečí nad Bečvou, Choryně, Komárovic a Kelče. „Na náměstí v Kelči se uskuteční výstava strojů, divácká soutěž elegance, ale lidé zhlédnou také ukázky akrobatického létání a kulturní vystoupení,“ doplnil. Historická vozidla a motocykly se poté vydají přes Horní Těšice a Ústí zpět na letiště v Drahotuších.

Odpolední program bude patřit letounům. „Zahájení letecké části je ve 14 hodin. Hlavním hostem je český akrobatický pilot Petr Jirmus, dvojnásobný mistr světa a Evropy - jeho účast je zárukou toho, že lidé uvidí na nebi psí kusy,“ řekl Zemánek.

Stovka nablýskaných motocyklů a automobilů předválečné a meziválečné éry vyrazila v neděli z Horního náměstí v Přerově na spanilou jízdu regionem. Nejstarší účastnicí byla 88letá Libuše Šulcová, vyrazila na motocyklu BSA 770 se sidecarem z roku 1928.
Spanilá jízda veteránů vyrazila z Přerova na Helfštýn. I s 88letou motorkářkou

Na letištní ploše budou k vidění oblíbené značky historických vozidel a motocyklů. „Máme přislíbenou také repliku elektrického automobilu Dora z roku 1907, k vidění budou i dvě repliky parního motocyklu,“ uvedl zajímavosti. Mezi historickými vozidly budou zářit takové klenoty jako Bentley nebo Hispano Suiza, klasické české značky zastoupí vozidla Praga, Aero a Tatra.