Sbírka, jejímž cílem bylo pomoci žákům z chudých oblastí Konga s výbavou školních potřeb, odstartovala už na konci května a trvala do konce června. Po tuto dobu mohli zájemci do dvorany hranického zámku nosit jednotlivé předměty.

Už na začátku srpna organizátoři společně s vojáky ze 71. mechanizovaným praporem Armády České republiky v Hranicích naložili věci do připravených kamionů.

Ode dne, kdy veškeré nasbírané předměty opustily německý přístav Hamburk, tak uplynuly už dva měsíce. Avšak teprve na začátku tohoto týdne se celý náklad dostal do až africké Konžské demokratické republiky.

„Hledala se nejlevnější doprava. Náklad putoval po různých přístavech, dokonce se dostal až někam na Kanárské ostrovy. Doprava po moři není příliš rychlá, proto to celé trvalo tak dlouho,“ vysvětlil Vlastimil Mach, jeden z organizátorů ak­ce.

Mach pojede natočit dokument

Podle harmonogramu nyní kontejner s nasbíranými věcmi poputuje z konžského přístavu Boma do hlavního města Kinshasa. Školní pomůcky pak budou uloženy u partnerské organizace Amisi Foundation až do neděle 16. října, kdy by měli přiletět zástupci GoKoBo Humanitas a kameraman Vlastimil Mach. Právě oni tyto nasbírané předměty potřebným dětem v provinciích Kinshasa, Bandundu a Katanga oficiálně předají.

„Původním záměrem bylo natočení jen samotného předání. Pak jsem se ale rozhodl také pro natočení dokumentu o obvyklém dnu afrického žáka a jeho zvyky bych chtěl následně porovnat s běžným dnem českého školáka,“ řekl Mach, s tím, že by to mělo mít také určitý výchovný efekt.

Do projektu se mohly zapojit nejen české školy, ale také široká veřejnost. Na sbírce se podíleli kromě hranických občanů a škol také školy z Lipovce, Dražovic nebo z Prahy. Těm navíc ve sbírce pomohly stovky dalších lidí. Desítky balíků s pomůckami a aktovkami navíc přišly také na podatelnu Městského úřadu Hranice z celé republiky.

KAM AKTOVKY PUTUJÍ?