Alej tvořená 22 lipami a 10 duby se nachází v zahradách zámku, v jehož budově dnes sídlí sociální ústav, v malé obci Skalička na Hranicku. I když má vesnice asi jen 550 obyvatel, děti ze zdejší školy dokázaly nasbírat v české anketě Strom roku 2011 přes 12 tisíc hlasů. Nyní se místní školáci snaží, aby jejich alej zabodovala i v evropské soutěži.

„Právě připravujeme mail, který chceme přeposílat na podporu hlasování svým známým, různým místním firmám a úřadům a také organizacím zabývajícím se ochranou přírody a hlavně stromů,“ popsala jeden z kroků ředitelka Základní a mateřské školy ve Skaličce Dušana Mužíková.

Příběh je nejdůležitější

V mailu děti líčí, jak alej vítězně postupovala hlasováním o český Strom roku 2011, a připomínají i její příběh. „Právě příběh je v této soutěži nejdůležitější, nehodnotí se vzhled stromu, ale jeho příběh,“ vysvětlila Mužíková.

Jak dále dodala, chtějí děti, až poleví mrazy, vyrazit do Hranic a rozdávat lidem letáčky, aby svou oblíbenou alej podpořily. „V podstatě celý úspěch je výsledkem jejich společného snažení,“ podotkla ředitelka.

Podle Mužíkové není Strom roku pouhou soutěží, ale klade si i vyšší cíle.

„V podstatě jde o podporu myšlenky podpory důležitosti vysokokmenných dřevin a zároveň jde o upozornění na to, že tyto stromy ubývají,“ řekla.

V evropském kole ankety soutěží alej ze Skaličky s dalšími šesti stromy. Mezi její soky patří například tisíciletý pokroucený kmen pistácie z Korsiky nebo jilm z bulharské obce Nisovo, který údajně umí plnit všechna přání.

„Hlasovat mohou lidé už od začátku února na stránkáchwww.treeoftheyear.org, bližší informace o naší aleji pak najdou na stránkách obce Skalička,“ doplnila Mužíková.