Lékaři se shodují na tom, že problémy alergiků ještě zhoršuje špatné životní prostředí.

„Pylová sezona sice začala už v únoru lískou, ale bříza, která teď kvete, patří k nejagresivnějším alergenům. Znovu k nám přicházejí na vyšetření pacienti, kteří měli v minulých letech relativně pokoj,“ poznamenala přerovská dětská alergoložka Miluše Dupáková, která má v čekárně stále plno.

Důvodem zdravotních potíží lidí je podle ní i to, že právě bříza se ve městech nejčastěji vysazuje.

„Několikrát jsme upozorňovali přerovský magistrát na to, že pyly z ní alergikům způsobují vážné komplikace, ale marně,“ shrnula lékařka.

Zdravotní stav alergických pacientů zhoršují také škodliviny v ovzduší, a to zejména v průmyslových oblastech se zhoršenou dopravou, jako je Přerov.

„Alergen z pylového zrna se díky znečištěnému ovzduší snáze dostane do lidské sliznice. Odborníci navíc prokázali, že výfukové plyny z dopravy zvyšují agresivitu pylových zrn,“ vysvětlila lékařka.

Stejného mínění je i hranická alergoložka Hana Schovánková.

„Prašné prostředí v průmyslových oblastech usnadňuje průnik alergenů. Na sliznici pacientů totiž najednou útočí dvě dráždivé látky,“ vysvětlila.

Jedinou možností, jak se chránit proti negativním vlivům životního prostředí, je řídit se radami lékařů.

„To znamená nevětrat a omezit pohyb na čerstvém vzduchu. Pacienti by také měli chodit ven pouze se slunečními brýlemi a po návratu z procházky se hned převléci a osprchovat, aby na těle ani oděvu neulpěly pylové částice,“ doporučuje.

Ve větrném a slunečném počasí je podle ní alergikům nejhůře, pylová zrníčka se totiž rychleji roznášejí.

Sítě proti pylu

Asi nejohroženější věkovou skupinou jsou malé děti, školáci a mladiství. Naproti tomu dospělí lidé a senioři přicházejí do ordinací lékařů spíše s astmatickými projevy a pylové rýmy u nich nejsou tak časté.

Naději na výrazné zlepšení v následujících týdnech alergici nemají.

„Teď je to pyl z bříz, za čtrnáct dní poté následuje pyl trávy, od poloviny května do poloviny července je zase sezona plevelovin a pelyňku,“ vyjmenovala přerovská alergoložka Božena Kalabusová. I její ordinace teď praská ve švech.

Potíže pacientů můžou alespoň částečně zmírnit pomůcky, které se dají pořídit ve specializovaném obchodě v Přerově.

„Na pylovou sezonu jsou nejlepší sítě proti pylu. Speciální tkanina se umístí do okna a pacienti tak můžou i vyvětrat. Na pyly pomůže i čistička vzduchu,“ řekla dětská alergoložka Miluše Dupáková.