Ti, kdo se však nestačili zavčas k lékaři objednat, mohou narazit na problém. Specialisté jsou vytíženi na maximum, a proto nové pacienty ve většině případů přijmou nejdříve za několik týdnů.

„Denně ošetříme spoustu pacientů s alergiemi na pyly. Dokvétá totiž olše a v plném květu jsou břízy. Lidem nesvědčí ani zvraty, které s sebou přináší současné počasí,“ uvedla přerovská alergoložka pro dospělé Božena Kalabusová.

„Do svých třiceti let jsem nevěděla, co je to alergie. Po porodu se ale u mě na jaře začaly projevovat příznaky alergie, kdykoli jsem si vyšla s kočárkem do přírody. Byla jsem z toho dost špatná, ale naštěstí pomocí léků se podařilo moje kýchání, pocit plného nosu, slzení a pálení očí postupně eliminovat. Přesto už to není jako dřív a musím s sebou nosit léky,” svěřila se Šárka Topičová, jejíž případ zdaleka není ojedinělý.

Ani v ordinacích dětských alergologů není situace v těchto dnech lepší. Malých alergiků navíc rok od roku přibývá a jejich věková hranice v posledních letech klesá.

„Alergie na pyl léčíme už i u desetiměsíčních dětí,“ řekla přerovská dětská alergoložka Miluše Dupáková.

Zatímco nyní alergiky dráždí odkvétající olše, ale hlavně bříza, jasan a líska, už za pár týdnů čeká jejich nosy nápor pylu z kvetoucích trav. Přitom ti, kteří se s příznaky alergie setkali poprvé, se mohou do ordinace specialisty dostat až za několik týdnů od objednání.

„Mám alergii na pyl břízy, ale lékařka mě mohla vzít až za měsíc. To už ale břízy odvetou a problémy snad zmizí. Zakoupila jsem si proto přípravek v lékárně a nějak tu dobu přečkám,“ svěřila se Lucie Vokounová z Přerova.

Oslovení lékaři potvrdili, že přijetí nového pacienta může nějakou dobu trvat. „Čekací doba je tak dva až tři týdny. Pokud jde o akutní stav, pacienty samozřejmě vezmeme přednostně,“ uvedla například alergoložka, která léčí pacienty v Hranicích a Lipníku nad Bečvou, Hana Schovanková.

Více se dočtete v dnešním Hranickém deníku