„Nárůst pacientů – alergiků pozorujeme už dva až tři týdny. Průběh sezony je vždy individuální a záleží na přírodě, ale letos začala obzvlášť brzy,“ řekla přerovská dětská alergoložka Michaela Roubalíková. Podle ní příznaky alergie na pyly u dětí i dospělých jsou stejné.

Ordinaci zaplněnou alergiky na pyly hlásí také alergoložka pro dospělé Božena Kalabusová z Přerova.

„Ano, pylová sezóna přišla mnohem dříve než v předešlých letech. Máme plnou čekárnu pacientů. Na zhoršeném stavu alergiků má také svůj podíl střídající se počasí, které ztěžuje lidem dýchání,“ uvedla přerovská lékařka. Jak dodala, nejaktivnějšími alergeny jsou v tomto období například líska nebo olše.

„Máme doma alergika na pyly. Už jsme se s tím ale naučili žít. Nejhorší je však udržet dítě doma, když stromy kvetou,“ svěřila se maminka šestiletého syna Ivana Závrbská.

Také lékaři potvrzují, že zabránit kontaktu malého alergika s pyly je téměř nemožné. Nicméně sílu alergické reakce lze výrazně ovlivnit.

„Stačí třeba omezit venkovní procházky za horkého, suchého a větrného počasí. Místo toho je lepší projít se venku po ránu či vpodvečer,“ poradila lékařka Roubalíková.