Přes léto jsou ordinace lékařů plné alergiků, nejvíce jich chodí v červnu nebo začátkem července. „Když dlouho nezaprší, nemůžu doma ani větrat. Jím asi dva prášky denně a nechodím ani moc ven, abych to nějak přežila. Špatně se mi dýchá a mám rudé oči. Kvůli tomu nemůžu nosit kontaktní čočky, takže často nasazuju brýle,“ popsala své potíže s pylovou alergií Vanda Vrubelová.

Alergie na prach, pyly a kvetoucí trávy se nejvíce projevují v letních měsících. „Pokud se však tráva seseče včas, dokud ještě nekvete, pak alergie nevzniká a lidé by s ní neměli mít problémy,“ vysvětlila praktická lékařka pro dospělé Lubica Víchová.

Alergici by měli zůstat obezřetní pořád, i přestože množství pylů v červenci postupně ubývá. Slabý déšť, který v poslední době alespoň jednou denně máčí cesty nejen na Hranicku, sice čistí vzduch od alergenů, způsobuje však i vznik plísní.

„Nyní nastává sezóna vzdušných plísní, kterým se daří za vlhkého a mokrého počasí. Ve vzduchu kulminuje počet jejich spor, které dráždí alergiky úplně stejně jako pyly,“ sdělila dětská alergoložka Miluše Dupáková.

Pozor na plevely

Kromě vzdušných plísní se alergici budou brzy potýkat i se silně dráždivými pylovými zrny plevelných rostlin. „Kolem desátého srpna se objeví další vlna alergií, protože začnou kvést plevely v čele s pelyňkem,“ dodala Dupáková.

Podle slov praktické lékařky Lubici Víchové jsou alergie více rozšířené mezi staršími než mladšími lidmi. „Kdysi do ordinace chodilo více mladých, dnes ale převažují ti starší. Alergie se posouvají do vyšších ročníků a oproti dřívějšku v současnosti přibývá mnohem více pacientů,“ podotkla.

S dispozicemi pro alergie se lidé rodí, v mnohých případech o nich ale ani nevědí. Alergie se totiž může projevit až později v životě. „Spouští je vlivy prostředí, mezi které patří více prachu, aut, domácí zvířata, kvetoucí tráva nebo pyl,“ upřesnila Víchová.

Ideální prevence spočívá v kompletním vyloučení alergenu. To však vždy není možné. Nepříjemné příznaky dokážou zmírnit tablety, kapky i injekce, které za správného užívání alergii následující rok omezí. Vhodný lék přitom závisí hlavně na věku člověka a typu jeho alergie. „Alergici by měli užívat léky po celou sezónu, aby měly vůbec nějaký léčebný účinek,“ radí Víchová.

Výjimkou nejsou ani alergie zkřížené, které kombinují citlivost na pyl s alergií na různé potraviny, prach nebo roztoče. Pylová sezona končí v říjnu, na podzim jsou však časté ještě vzdušné plísně. Definitivně si alergici budou moci oddechnout až v zimě.

IVETA PODEŠVOVÁ